Największy na świecie producent chipów TSMC traci. Dlaczego?

Firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. odnotowała pierwszy kwartalny spadek przychodów od dwóch lat, sygnalizując tym samym, że światowy spadek popytu na elektronikę zaczyna dotykać nawet giganta chipowego.

 

Przychody TSMC w czwartym kwartale wzrosły o 43% do 625,5 mld TWD (20,6 mld USD), zgodnie z obliczeniami Bloomberga opartymi na miesięcznych danych przekazywanych przez TSMC. Ten wynik chybił przewidywane przez analityków średnio 636 miliardów dolarów tajwańskich. Firma oświadczyła, że jej grudniowa sprzedaż wzrosła o 24% do 192,6 miliarda dolarów tajwańskich.

 

Akcje TSMC z siedzibą w Hsinchu, najcenniejszej firmy na Tajwanie, spadły w ubiegłym roku o 27% – po podwojeniu podczas pandemii – i wzrosły o około 8% w tym roku. Globalne spowolnienie gospodarcze zmniejszyło popyt konsumentów na wiele produktów, do których trafiają chipy TSMC, ale firma i jej klienci nadal oczekują, że długoterminowy trend popytu na elektronikę będzie jednak rosnąć.

 

Obniżenie sugeruje, że nawet TSMC, ze swoją przewagą technologiczną i skalowalną, nie może uciec przed globalnym spowolnieniem wydatków konsumentów dotkniętych rosnącymi stopami procentowymi i przyspieszającą inflacją. Największy na świecie producent kontraktowy chipów w zeszłym roku zmniejszył swoje plany nakładów inwestycyjnych o około 10%, czyli do 36 miliardów dolarów, a niektórzy analitycy ostrzegają, że może jeszcze bardziej ograniczyć wydatki w 2023 roku.

 

TSMC, który jest wyłącznym dostawcą krzemowych chipów Apple Inc. dla iPhone’ów i komputerów Mac, również mógł zostać dotknięty problemami podczas operacji montażowych amerykańskiego giganta technologicznego w Chinach. Apple zostało zmuszone do obniżenia szacunków produkcji po tym, jak chaos związany z COVID-19 w zakładzie w Zhengzhou ujawnił luki w łańcuchu dostaw firmy.

 

TSMC znajduje się pod presją dywersyfikacji geograficznej dystrybucji swoich zaawansowanych chipów i współpracuje z rządami takimi jak Stany Zjednoczone i Japonia nad rozwojem bardziej globalnego zasięgu. Globalni decydenci i klienci są coraz bardziej nieufni wobec swojej technologicznej zależności od wyspy, której Pekin zagroził inwazją i sprawili, że TSMC do przeniósł część produkcji za granicę.

 

W zeszłym miesiącu TSMC rozpoczęło masową produkcję chipów nowej generacji i zwiększyło inwestycje w amerykańskim stanie Arizona do 40 miliardów dolarów.