Najzdolniejsi studenci-programiści wzięli udział w Huawei ICPC Training Camp 2022 w Miłocin Park pod Wrocławiem
W dniach 14-16 października w pod Wrocławskim Miłocinie odbył się ostatni oficjalny trening drużyn najzdolniejszych programistów z całego świata, w ramach Huawei ICPC Training Camp wśród nich nie zabrakło też reprezentantów z Polski. Był to ostatni moment, by podszlifować swoje umiejętności przed finałami za 20 dni w Dhace w Bangladeszu.
International Collegiate Programming Contest, czyli ICPC ma swoje początki w 1970 roku, kiedy to pierwszy konkurs został zorganizowany przez pionierów z Alpha Chapter of the UPE Computer Science Honor Society. Pomysł szybko rozprzestrzenił się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie jako innowacyjny program mający na celu zwiększenie ambicji, zdolności rozwiązywania problemów i możliwości najzdolniejszych studentów w dziedzinie informatyki.
Z czasem konkurs przekształcił się w wieloetapowe zawody, a pierwsza runda mistrzowska odbyła się w 1977 roku. Od tego czasu konkurs rozwinął się w światową współpracę uniwersytetów organizujących regionalne konkursy, które awansują drużyny do corocznej globalnej rundy mistrzowskiej, ICPC World Finals.
International Collegiate Programming Contest (ICPC) jest głównym globalnym konkursem programistycznym przeprowadzanym przez uczelnie wyższe na świecie. W tym roku patronat nad konkursem zaoferowała firma Huawei, która w zeszłym roku postawiła na rozwój. Co przełożyło się na zaprezentowanie nowych rozwiązań i produktów.
Od roku 1970 w konkursach programistycznych wzięło udział łącznie 104 kraje, 59,963 studentów, w tym 3,406 uczelni wyższych. Konkursy odbywały się w ponad 643 miejscach.
W zeszłorocznych finałach zakwalifikowało się 531 z 45,327 studentów ze 176 uczelni wyższych, przy czym całkowita liczba uczelni wyższych, które wystawiły swoich reprezentantów to 2984.
Jak widać po liczbach przedstawionych powyżej, konkurs jest bardzo elitarny i skupia faktycznie najlepszych programistów z uczelni wyższych. Co w takim razie daje uczestnictwo w tym konkursie absolwentom.
Po pierwsze, możliwość zaprezentowania swoich umiejętności na arenie międzynarodowej. Tego typu konkursy są bacznie obserwowane przez wszystkie firmy z sektora ICT. Poszukują tam przyszłych talentów, które zasilą szeregi ich firm. W badaniu przeprowadzonym przez fundację ICPC okazało się, że praktycznie wszyscy uczestnicy biorący udział w konkursach ICPC, pracują w zawodach informatycznych, a najzdolniejsi z nich zasilają szeregi w takich firmach jak Google, Microsoft, Intel czy Nvidia.
Po drugie, możliwość sprawdzenia siebie i swoich umiejętności w sytuacji kreatywnej pracy pod presją czasu, jak i jej efektów. Zawodnicy pracują w trzy osobowych zespołach i do swojej dyspozycji mają tylko jeden komputer bez dostępu do internetu i dodatkowo ograniczeni są limitem czasowym wynoszącym 5 godzin.
Mieliśmy możliwość zamienienia kilku zdań z reprezentantami Polski. Z kapitanem i osobą, która pierwszy raz bierze udział w konkursie ICPC. Dało się wyczuć płynącą od nich pewność, że poradzą sobie z zadaniami, podczas sesji treningowej, i jak powiedział kapitan drużyny, do Bangladeszu jadą po zwycięstwo.
Z naszej strony nie pozostaje nam nic innego jak życzyć zawodnikom sukcesów i trzymamy kciuki za reprezentantów Polski, by w finałach znaleźli się na miejscach medalowych.