Intel, Naver i KAIST łączą siły, by stworzyć laboratorium sztucznej inteligencji

Naver, Intel i Korea Advanced Institute of Science and Technology utworzą wspólne laboratorium w Korei, aby przewodzić nowemu globalnemu ekosystemowi półprzewodników sztucznej inteligencji.

Wspólne laboratorium o nazwie NIK AI Research Center zostanie utworzone na terenie kampusu KAIST w Daejeon w pierwszej połowie tego roku i rozpocznie badania w lipcu. KAIST powiedział, że wspólne centrum badawcze będzie prowadzone przez trzy lata, dodając, że jego działalność może zostać przedłużona w zależności od osiągnięć badawczych i potrzeb uczestniczących organizacji.

„Różne możliwości AI Naver Cloud oparte na platformie Naver Cloud, takie jak technologie obliczeniowe, bazy danych i AI, technologia chipów sztucznej inteligencji nowej generacji Intela oraz światowej klasy specjaliści i możliwości badawcze oprogramowania KAIST zostaną połączone, aby z powodzeniem stworzyć kreatywny i innowacyjny ekosystem inny niż dotychczas w sektorze chipów AI” – powiedział urzędnik KAIST.

Zgodnie z ogłoszeniem, urzędnicy z KAIST i Naver Cloud podpisali protokół ustaleń dotyczący współpracy w różnych sektorach sztucznej inteligencji, w tym rozwoju oprogramowania open source w celu poprawy wydajności chipów i serwerów AI, chmury i centrów danych oraz optymalizacji ich działania.

Kim Joung-ho, profesor inżynierii elektrycznej w KAIST, i Lee Dong-soo, dyrektor wykonawczy Hyperscale AI Efficiency w Naver Cloud, będą współprzewodniczącymi wspólnego laboratorium AI.

„KAIST będzie w stanie zabezpieczyć technologiczne know-how w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji, projektowania chipów i rozwoju oprogramowania poprzez wykorzystanie serii Gaudi (Intela)” – powiedział Kim.

KAIST zapowiedział, że przez pierwsze dwa lata przeprowadzi od 20 do 30 projektów badawczych w celu wspólnego zbudowania ekosystemu platformy dla Gaudi, układu do uczenia się i rozumowania sztucznej inteligencji opracowanego przez Habana Labs firmy Intel.

Według KAIST, badania wspólnego laboratorium AI będą prowadzone głównie nad rozwojem oprogramowania dla otwartych źródeł w dziedzinie sztucznej inteligencji, takich jak przetwarzanie języka naturalnego, wizja komputerowa i uczenie maszynowe, przy czym 50 procent badań będzie prowadzonych nad otwartymi tematami, 30 procent zostanie przeznaczonych na uczynienie chipów AI lżejszymi, a 20 procent na optymalizację chipów AI.

Decyzja o utworzeniu wspólnego laboratorium AI jest następstwem ogłoszenia partnerstwa Naver i Intel, które zostało zaprezentowane podczas sesji Intel Vision 2024 w Phoenix na początku kwietnia 2024 r. Amerykański gigant chipowy powiedział, że zaoferuje swoim partnerom infrastrukturę informatyczną opartą na akceleratorze sztucznej inteligencji nowej generacji Gaudi do opracowywania różnego oprogramowania oraz prowadzenia badań przemysłowych i akademickich.

Dzięki wsparciu ze strony Intela, KAIST planuje co roku publikować wyniki swoich badań.