New York Times vs Amazon – starcie gigantów. Amazon odpowiada na krytykę AWS przez nowojorską gazetę.

Na początku tego tygodnia Andi Gutmans, dyrektor generalny Amazon Web Services (AWS), odpowiedział na niedawny raport New York Times’a krytykujący wykorzystanie przez firmę technologii open source.

 

W artykule w New York Times napisano, że Amazon „rozbiera na części” projekty open source, kopiując je z własnymi usługami do użytku z AWS. Raport wskazał, że pozwoliło to firmie czerpać korzyści z innowacji stworzonych na zewnątrz internetowego giganta, jednocześnie zwiększając popularność AWS i tym samym przywiązując jeszcze silniej klientów firmy do jej usług. Pierwsza część tego procesu – czerpanie korzyści finansowych z projektów typu open source – nie jest szczególnie nowatorska. Wiele największych na świecie firm technologicznych stosuje przynajmniej część technologii open source w sprzedawanych produktach i usługach.

 

Druga część, czyli wykorzystywanie popularności AWS, wywołała wiele krytyki ze strony nowojorskiej gazety. New York Times twierdzi, że kilku kierowników firm deweloperskich, wypowiadających się dla NYT anonimowo, twierdziło, że Amazon konkuruje w nieuczciwy sposób na rynku, wykorzystując aktualną pozycję lidera.

 

Gutmans odpowiedział, że Amazon ma wielu partnerów programistycznych, którzy oferują usługi poza AWS, i że Amazon przyczynia się również do kilkunastu projektów typu open source. Całą wypowiedź można przeczytać tutaj. Szczególnie ciekawy jest jednak ten akapit:

 

Klienci używają oprogramowania typu open source, ponieważ powinno być otwarte, dostępne do uruchomienia w dowolnym miejscu i łatwe w użyciu, tak w siedzibie firmy, jak i w chmurze, niezależnie od tego, z jakich dostawców klienci zdecydują się korzystać w tych środowiskach. Klienci wielokrotnie powtarzali nam, że chcą, aby AWS oferowało usługi zarządzane dla Elasticsearch i innych popularnych projektów open source. Wielu opiekunów projektów open source buduje firmy komercyjne wokół projektu open source. Mała grupa wyróżniająca się pod tym względem na tle całego środowiska postrzega to jako grę o sumie zerowej i chce być jedynymi, które mogą swobodnie zarabiać na zarządzanych usługach wokół projektów open source. W związku z tym cofnęli się i zmienili warunki licencyjne typu open source, zmieszali naprawdę otwarte oprogramowanie z zamkniętym kodem i próbowali utrudnić klientom korzystanie z usług zarządzanych przez innych dostawców w chmurze. To nie jest zorientowane na klienta, nie jest tym, czego chcą klienci, i nie dlatego klienci zaczęli korzystać z projektów open source. Dokładamy wszelkich starań, aby projekty typu open source pozostały naprawdę otwarte, a klienci mogą wybrać sposób korzystania z tego oprogramowania typu open source – niezależnie od tego, czy wybiorą AWS, czy nie.

 

Według Bloomberga, sprawie ma przyjrzeć się amerykańska Federalna Komisja Handlu, która w USA zajmuje się także badaniem przypadków monopolistycznych. Czy takie mają miejsce w przypadku AWS? Raczej nie. Firma ma wprawdzie bardzo silną pozycję na rynku usług w chmurze, będąc globalnym liderem, niemniej jednak nie może narzekać na brak realnej konkurencji. Google, VMware, IBM Cloud czy chiński Alibaba Cloud – wszystkie te (i wiele innych) firmy mają wpływ na rynek usług w chmurze, a wiele z nich także korzysta z elementów open source. Jeśli w sprawie AWS rzeczywiście jest coś niewłaściwego, to najwyżej praktyki biznesowe, o których wspominają cytowani przez NYT szefowie firm programistycznych, stąd zaangażowanie Federalnej Komisji Handlu może rzeczywiście wyjaśnić sprawę.

 

https://itreseller.pl/itrnewveeam-udostepnia-nowe-rozwiazanie-veeam-backup-for-aws-do-tworzenia-i-przywracania-kopi-zapasowych-dedykowane-amazon-web-services/