Newline Interactive oraz Agraf Sp. z o.o. dystrybutor marki Newline na terenie Polski, uzyskali tytuł „Partner Programu Laboratoria Przyszłości”

Pierwszy etap Programu Laboratoria Przyszłości dobiegł końca. Szkoły zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt. Teraz przyszedł czas na nauczycieli, którzy potrzebują kompetencji do użytkowania tego sprzętu. Ta druga faza jest realizowana przez Mobilne Laboratoria Przyszłości, czyli wizyty edukatorów w szkołach, albo wizyty nauczycieli z dziećmi w showroomach. Jeden z nich jest zlokalizowany na terenie Stadionu Tarczyński Arena Wrocław. Do znakomicie wyposażonego Showroomu przyjeżdżają nauczyciele z dziećmi, aby czerpać inspiracje z zajęć prowadzonych przez edukatorów. Wśród dostępnych urządzeń są monitory interaktywne Newline.

Nauczyciele mają do wyboru konkretne programy warsztatów z obszaru druku 3D, elektroniki czy szeroko pojętych multimediów. Monitor interaktywny wykorzystywany jest do prowadzenia zajęć, dodatkowo dla nauczycieli organizowane są prezentacje funkcjonalności tych urządzeń.  Do showroomu trafił wielkoformatowy monitor interaktywny Newline Lyra 65” oraz 27-calowy Newline Flex.

 

Element interaktywny w zajęciach jest szalenie istotny. Stają się dzięki temu znacznie bardziej dynamiczne. Korzystanie z Whiteboarda jest tu wzbogacone o możliwość wyświetlania na przykład schematów czy wykresów, które omawiamy i dodajemy adnotacje w czasie zajęć. Zyskaliśmy przestrzeń, w której możemy pokazać czym monitor interaktywny różni się od projektora czy tablicy interaktywnej. Bardzo pozytywnie oceniamy te urządzenia. Z punktu widzenia narzędziowego sprawdzają się znakomicie” – informuje dr inż. Jerzy Greblicki

 

Zarówno w Warszawie, jak i we Wrocławiu monitory interaktywne są wykorzystywane w ramach zajęć prowadzonych dla uczniów szkół podstawowych Od maja 2023 do końca października  w obu lokalizacjach przeprowadzono ponad 40 warsztatów, w których uczestniczyło ponad 1000 uczniów ze szkół podstawowych zlokalizowanych w województwie mazowieckim oraz dolnośląskim. Dzięki tym narzędziom edukatorzy podczas zajęć łatwiej mogą zaangażować uczestników do efektywnej pracy.

 

 

Monitory wykorzystywane są przy okazji zajęć z pomocami takimi jak:

  • mikrokontrolery Arduino – podczas zajęć edukatorzy, korzystając z monitorów, wyświetlają schematy i filmy. Dzięki temu mogą wygodnie i skutecznie tłumaczyć postępowanie – krok po kroku i prezentować możliwości wykorzystania Arduino w codziennym życiu lub zabawie. To bardzo ważne i ciekawe zajęcia pomagające nabyć wiedzę z obszaru podstaw programowania i elektroniki.
  • LEGO Education Spike – pomaga rozwijać myślenie przestrzenne i planowanie. Monitory służą tutaj jako ekran do programowania. Połączenie klocków LEGO i programowalnego elementu HUB z kilkoma portami do połączenie czujników i silników uczy rozwiazywania problemów z wydajnością, stabilnością i balansem oraz rozwija analityczne myślenie
  • druk 3D – oprócz zapoznania się z budową drukarki, właściwościami wydruków oraz typami materiałów, z których można drukować, uczniowie poznają podstawowe programy do samodzielnego projektowania modeli trójwymiarowych. Mogą też wykonać swój pierwszy model. Dzięki monitorom interaktywnym możliwe jest wykorzystanie programu Tinkercad, w którym uczestnicy opracowują swoje modele do druku 3D.

Wielkim atutem monitorów interaktywnych jest tablica, która nigdy się nie kończy. Nie trzeba niczego zmazywać, żeby odzyskać powierzchnię do pisania. Whiteboard ma wbudowane dwie przeglądarki – internetową i grafiki. Dzięki temu korzystając z tablicy można sięgnąć do zasobów Internetu i skopiować je bezpośrednio w wybrane miejsce. Mogą to być zarówno informacje, jak i obrazy, a także filmy z YouTube. To jednak nie koniec. Na tablicy można też pokazać obraz pochodzący z wizualizera. Dodatkową korzyścią płynącą z zajęć z monitorem Newline jest zaangażowanie wszystkich i współpraca. Niczego nie trzeba przepisywać ponieważ wszystko, co zostało napisane na tablicy można wyeksportować do pliku PDF i dać uczniom możliwość pobrania go przez skan kodu QR.

Monitor interaktywny Newline sam interpretuje wykonywane czynności. Korzystając z gestów znanych z obsługi smartfonów – dwoma palcami można powiększać i pomniejszać, przesuwać obiekty, a pięścią zmazywać to co trzeba poprawić, albo usunąć. Pisak, który jest w zestawie jest rozpoznawany jako narzędzie do pisania i rysowania.

 

Newline FLEX

27-calowy, nabiurkowy monitor dotykowy 4K jest wyposażony w kamerę 4K, 8 mikrofonów i głośniki z subwooferem. Można korzystać z USB-C z Power Delivery 60 W, co oznacza, że laptopa wystarczy połączyć jednym kablem z urządzeniem zyskując przesyłanie obrazu i dźwięku, dotyku oraz ładowanie. Można swobodnie zmieniać kąt nachylenia monitora, aby pisać przy użyciu aktywnego rysika współpracującego z Windows Ink.

 

Newline Lyra

Wielkoformatowy monitor interaktywny Newline Lyra wyposażony w Android 11, który, jak zapowiada producent, zostanie bezpłatnie zaktualizowany do wersji 13 – dysponuje mocnym 8-rdzeniowym procesorem. To on wydobywa pełen potencjał z systemu Android 11 zapewniając płynną i dwa razy szybszą pracę w porównaniu do procesorów 4-rdzeniowych. .

Monitor wyświetla obraz w rozdzielczości 4K z filtrem niebieskiego światła, który nie zmienia barw wyświetlanych na ekranie. Dodatkowe bezpieczeństwo użytkowników zapewnia szyba antybakteryjna.

Monitor rozpoznaje obiekty. Wystarczy zbliżyć pisak, aby notować czy używać gestów znanych z obsługi smartfona, żeby poruszać się po dokumentach. Komputer można podłączyć za pomocą kabla USB-C, który zapewnia obraz, obsługę dotykową oraz ładowanie komputera (Power Delivery 65 W).

Możliwość tworzenia profili użytkowników w warunkach szkolnych jest bezcenna. Dzięki temu można zapisać indywidualne preferencje poszczególnych nauczycieli. W zestawie jest pakiet oprogramowania, który pomaga stworzyć kreatywne zajęcia i ułatwia codzienną pracę. W Newline Lyra nauczyciele mają do dyspozycji klasyczna tablicę (Whiteboard) ekosystem aplikacji Newline – Cast, Broadcast oraz Display Management – wspierających zdalną komunikacje oraz przeznaczone dla edukacji – Newline Engage oraz Classroom Tools. Szkoły mają również dostęp do sklepu z aplikacjami dla Androida.

Szkoły zainteresowane bezpłatnymi warsztatami mogą skorzystać z formularza na stronie internetowej w celu zaaranżowania zajęć w placówce, albo Showroomie Laboratoriów Przyszłości.