Niemcy zamierzają uchwalić ustawę o efektywności energetycznej, wymagając ponownego wykorzystania ciepła w centrach danych
Ustawa o efektywności energetycznej ma na celu zmniejszenie zużycia energii w Niemczech o 26,5% do roku 2030 w porównaniu z poziomem z 2008 roku. Jest to odpowiedź na Dyrektywę w sprawie Efektywności Energetycznej Unii Europejskiej, która przewiduje obniżenie zużycia energii w bloku o jedną trzecią do roku 2030 w porównaniu z poziomem z 2007 roku. Unia Europejska chce osiągnąć to poprzez środki zwiększające efektywność energetyczną i wymaga reakcji poszczególnych państw. Ustawa o Efektywności Energetycznej w Niemczech jest pierwszą dużą odpowiedzią.
Ustawa nie mogła zostać przyjęta podczas planowanej debaty w piątek 7 lipca o godzinie 15:00, ponieważ było obecnych mniej niż połowa członków. Ponieważ był ostatni dzień pracy Bundestagu przed przerwą letnią, ustawa o Efektywności Energetycznej będzie teraz omawiana we wrześniu. Nie przewiduje się kolejnych zmian, poza już zgłoszonymi poprawkami.
Aktualne poprawki łagodzą jasne wymagania ustawy dotyczące klimatycznie neutralnych centrów danych. GDA ma nadzieję, że zostaną one przyjęte i uwzględnione w ustawie, ale jest pewna mała niepewność aż do debaty we wrześniu – powiedział przedstawiciel GDA dla DCD.
Jeśli wszystkie poprawki zostaną zaakceptowane, ustawa nadal będzie zawierać ogólne wymaganie dotyczące ponownego wykorzystania odpadowego ciepła, co według GDA wywoła „niepewność” i potencjalnie ograniczy rozwój centrów danych. Wymogi dotyczące osiągania celów efektywności PUE i energii odnawialnej będą problematyczne dla dostawców kolokacji – twierdzi Stowarzyszenie GDA.
W 2022 roku pierwszy projekt wymagał, aby wszystkie nowe centra danych zapewniały, że 30% ich odpadowego ciepła zostanie wykorzystane przez inne organizacje od 2024 roku, a 40% od 2027 roku. GDA argumentowało, że było to niemożliwe do spełnienia, ponieważ ponowne wykorzystanie ciepła wymaga odpowiedniej sieci ciepłowniczej, co wiąże się z kosztami. W listopadzie Anna Klaft ostrzegała: „Sztywne wartości procentowe dla obowiązkowego wykorzystania odpadowego ciepła lub określenie ryczałtowego wskaźnika PUE niosą ryzyko wprowadzenia prawa przeciwdziałającego centrom danych”.
Do maja 2023 roku nowy projekt zmniejszył wymagania dotyczące ponownego wykorzystania ciepła, zaczynając od 10% ponownego wykorzystania ciepła od 2026 roku i zwiększając do 20% w 2028 roku. GDA powiedziało, że te wymagania nadal wymagają zmiany, ponieważ zapotrzebowanie na odpadowe ciepło jest zmienną wartością, a centra danych często nie mogą znajdować się w pobliżu sieci ciepłowniczych.
Po negocjacjach z przedstawicielami centrów danych, ustawa nadal obejmuje ogólne zobowiązanie do ponownego wykorzystania odpadowego ciepła, z niezmienionymi limitami procentowymi, ale możliwymi do obejścia poprzez wyjątki.
Oczekuje się, że ustawa zrezygnuje z wymogu umieszczania wszystkich centrów danych w odległości pięciu kilometrów od sieci ciepłowniczej, a centra danych będą mogły spełnić to wymaganie, umieszczając na swoim terenie stację transferu ciepła.