Nokia oficjalnie wychodzi z Rosji.
Nokia od teraz nie działa już w Rosji. Firma oficjalnie ogłosiła, że opuszcza rynek rosyjski.
To nie będzie szczególnie bolesny dla wyników fińskiej firmy ruch. Na koniec 2021 r. udział sprzedaży Nokii w Federacji Rosyjskiej wynosił zaledwie 2% całkowitego, globalnego obrotu firmy. Są inne regiony, w których istnieje duże zapotrzebowanie na rozwiązania Nokii, więc firma zrealizuje swój plan przychodów na 2022 rok.
„Dla Nokii było jasne od pierwszych dni inwazji na Ukrainę, że kontynuacja naszej obecności w Rosji nie będzie możliwa. W ciągu ostatnich tygodni zawiesiliśmy dostawy, wstrzymaliśmy nowe transakcje i przenosimy nasze ograniczone działania badawczo-rozwojowe poza Rosję. Możemy teraz ogłosić, że wyjdziemy z rynku rosyjskiego. Podczas tego procesu naszym priorytetem pozostaje bezpieczeństwo i dobre samopoczucie naszych pracowników. Ze względów humanitarnych zachodnie rządy wyraziły obawy związane z ryzykiem awarii krytycznej infrastruktury sieci telekomunikacyjnej w Rosji. Podkreślili również znaczenie zapewnienia ciągłego przepływu informacji i dostępu do Internetu; który zapewnia narodowi rosyjskiemu zewnętrzne perspektywy. Dlatego po wyjściu będziemy dążyć do zapewnienia niezbędnego wsparcia w celu utrzymania sieci i ubiegamy się o odpowiednie licencje, aby umożliwić to wsparcie zgodnie z obowiązującymi sankcjami” – przekazała Nokia w oświadczeniu.
Konkurencja na rynku infrastruktury telekomunikacyjnej także opuszcza rynek rosyjski. Niedawno Ericsson zapowiedział, że przestanie działać w Rosji na czas nieokreślony. Przypomnijmy, że wcześniej szwedzki gigant ogłosił wstrzymanie dostaw swoich produktów na rynek rosyjski. Szwedzka firma została zmuszona do podjęcia takiej decyzji przez piąty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji; z powodu wojny rozpętanej przez nią na Ukrainie. Ericsson ma obecnie 20% udziału w rynku w Federacji Rosyjskiej; a zawieszenie jej działalności w Federacji Rosyjskiej wpłynie negatywnie na pracę państwowych firm telekomunikacyjnych; które były jednymi z kluczowych nabywców sprzętu dla sieci komórkowych.
Niewykluczone, chociaż nie jest to wciąż potwierdzone stanowisko, że także Huawei podchodzi ostrożnie do rosyjskiego rynku, mimo uwarunkowań politycznych.