Nokia zaprezentowała strategię technologiczną, określającą nowe trendy i innowacje oraz ich wpływ na sieci i świat do 2030 roku

Nokia zaprezentowała swoją Strategię Technologiczną 2030, określającą trendy i innowacje, które będą kształtować technologię, sieci i świat w ciągu najbliższych siedmiu lat. Zgodnie z nowym raportem Global Network Traffic 2030, ruch sieciowy rośnie i wzrośnie znacząco w ciągu obecnej dekady.

Motorem tego wzrostu są najnowsze trendy, takie jak sztuczna inteligencja (SI), uczenie maszynowe (ML), rozszerzona rzeczywistość (XR), cyfrowe bliźniaki czy automatyzacja. Aby wykorzystać wykładniczy potencjał tych technologii do rozwiązywania największych wyzwań jutra, sieci będą musiały się dostosować i odpowiednio przekształcić. Dostarczanie trwałych, dostępnych i zrównoważonych innowacji zależy od niezawodnych, bezpiecznych sieci kognitywnych.

 

Strategia Technologiczna Nokia 2030 jest bezpośrednią odpowiedzią na rozpowszechnianie się najnowocześniejszych technologii w ciągu ostatniej dekady. Jedno jest pewne: radykalne zmiany są potrzebne już teraz, aby rozwinąć sieci i sprostać wyzwaniom jutra. Przedsiębiorstwa z różnych branż muszą stawić czoła trzem trendom: SI, chmura i ciągła ewolucja łączności. Nasza strategia określa przyszłą architekturę sieci dla naszych klientów i branży. Wprowadza ona w życie możliwości wdrażania innowacji, zrównoważonego rozwoju, produktywności i współpracy, które mogą być możliwe tylko dzięki wykładniczej mocy sieci” – zaznaczył Nishant Batra, dyrektor ds. strategii i technologii w Nokia.

 

Strategia Technologiczna Nokia 2030 określa trendy i nowe technologie, które będą miały wpływ na sieci dostawców usług, przedsiębiorstwa i całe branże w ciągu tej dekady, a także sposób, w jaki Nokia pomoże w ewolucji sieci. Kluczowe trendy wpływające na Strategię Technologiczną Nokia 2030 to sztuczna inteligencja, ciągłość chmury, metaverse, gospodarka API, Przemysł 5.0, Internet wartości, zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo. Wszystkie te kierunki będą opierać się na ultra responsywnych i bezpiecznych sieciach.

W raporcie Global Network Traffic 2030 Nokia prognozuje, że zapotrzebowanie na ruch danych użytkowników końcowych wzrośnie w złożonym rocznym tempie wzrostu (CAGR) od 22% do 25% od 2022 do 2030 roku. Oczekuje się, że globalne zapotrzebowanie na ruch sieciowy osiągnie od 2 443 do 3 109 eksabajtów (EB) miesięcznie w 2030 roku. Jeśli tempo wdrażania gier w chmurze i XR będzie wyższe w drugiej połowie tej dekady, Nokia prognozuje CAGR sięgający nawet 32%. Aby sieci mogły sprostać rosnącym wymaganiom przyszłości, będą musiały być bardziej kognitywne i zautomatyzowane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, a także odpowiadać na zmieniające się potrzeby i modele operacyjne organizacji i konsumentów. Przełomowe technologie, takie jak XR i cyfrowe bliźniaki, w połączeniu z Web3 i innymi innowacjami wpłyną na to, jak będą funkcjonować firmy, społeczeństwa i cały świat.

 

Do 2030 roku tempo postępu technologicznego, które obecnie obserwujemy, znacznie zwiększy ruch w sieciach. Strategia technologiczna Nokii, kładąca nacisk na efektywne wykorzystanie sztucznej inteligencji, chmury, łączności i gospodarki API, jest rodzajem ram, które dostawcy usług i przedsiębiorstwa będą musieli przyjąć. Branża dostawców usług będzie musiała przekształcić się z tradycyjnej, pionowo zintegrowanej struktury w bardziej horyzontalną, opartą na API, będącą zrównoważoną, prostszą, bardziej skalowalną, zautomatyzowaną i oferującą znacznie bardziej elastyczne świadczenie usług. Nokia i cała branża muszą pokazać, że rozumieją problemy i potencjał, dzięki zrewitalizowanemu podejściu, zgodnie z długoterminową strategią Nokia Technology Strategy 2030″ – podkreślił Jerry Caron, Global Head of Research & Analysis, GlobalData Technology.

 

Lenovo Top Partners Award 2023: Wieczór pełen wrażeń i celebracja współpracy biznesowej. Kto w tym roku został nagrodzony „Jedynką”?