Nowe i coraz istotniejsze na rynku formaty maszyn biznesowych powstają na bazie procesorów AMD. Lenovo i HP wprowadzą na rynek modele wyposażone w procesory AMD Ryzen PRO 5000.

Wg kwartalnego raportu IDC z 4 kwartału 2020 liczba biznesowych komputerów stacjonarnych dzieli się niemal równo po połowie na maszyny o standardowych rozmiarach (48%) i kompaktowych (52%), czyli „All-in-One” (AiO) i „Small-Form-Factor” (SFF). Producenci tacy, jak HP i Lenovo rozwijają wobec tego intensywnie linie swoich komputerów biznesowych, jak HP EliteDesk i HP ProDesk w wersjach Desktop Mini i SFF, czy Lenovo ThinkCentre w wersjach SFF i Tiny. W 3 kwartale 2021 roku obie te firmy wprowadzoną na rynek modele wyposażone w najnowszej generacji procesory AMD Ryzen PRO 5000.

 

Wyróżniają je:

  • Jeszcze lepsze mechanizmy ochronne w porównaniu do poprzedniej generacji (np. AMD Shadow Stack) oraz certyfikowane szyfrowanie (FIPS 140-3),
  • Dużo lepsza efektywność energetyczna w porównaniu z konkurencją – nawet o 39%,
  • Wyraźnie lepsza wydajność w porównaniu do poprzedniej generacji – nawet o 19%.

 

W związku z tym rosnącym zapotrzebowaniem na potężną moc obliczeniową przy zachowaniu niewielkiego formatu urządzeń, firma AMD podzieliła procesory AMD Ryzen PRO 5000 na serię G i GE, które są modelami o współczynniku TDP na poziomie odpowiednio 65W i 35W. Dzięki temu producenci mogą wprowadzać na rynek coraz to bardziej kompaktowe, ciche i chłodne komputery biznesowe wyposażone w nawet 8 potężnych 7-nanometrowych rdzeni „Zen 3”. Obniżone zużycie energii przekłada się również na mniejsze wydzielanie ciepła, a zatem i większą trwałość podzespołów.

 

Firma AMD ostatnio ogłosiła także, że nowej klasy produkty HPE Alletra serii 6000 będą napędzane przez procesory AMD EPYC serii 7002. Dzięki nim rozwiązania te oferują dwukrotnie większą liczbę rdzeni na gniazdo w porównaniu do poprzednich generacji, a także obsługę PCIe® 4, które zapewnia 3-krotnie wyższą wydajność niż wcześniejsze HPE Nibme Storage All Flash Arrays.

 

 

Huawei w odpowiedzi na nowe potrzeby związane z przyspieszeniem cyfryzacji otworzył swoje największe na świecie Centrum Cyberbezpieczeństwa i Ochrony Prywatności.