Nowe interpretacje podatkowe uderzą w branżę IT?
Urzędy Skarbowe dokonują ostatnio nowych interpretacji przepisów podatkowych dotyczących rozliczania się grup zawodów związanych z IT. Część interpretacji jest pozytywna, część; wręcz przeciwnie. Od czego to zależy? Jak się okazuje… głównie od szczęścia podatnika.
Dotychczas sprawa wydawała się dość jasna. Prowadząc działalność gospodarczą w obszarze IT mogliśmy rozliczać się albo 12%, albo 8,5% ryczałtem (lub zasadami ogólnymi). Podział na stawki zależał od typu wykonywanych działań: budowanie oprogramowania i doradztwo w zakresie software oznaczało wyższą stawkę. Niższą – wszystko inne. A więc programiści, testerzy czy project managerowie: 12%, a np. administratorzy sieci, analitycy systemów i dyrektorzy IT: 8,5 %. Teraz jednak się to najwyraźniej zmienia.
Najnowsza interpretacja fiskusa z 18 lipca 2023 r. (sygn. 0112-KDSL1-1.4011.208.2023.2.MJ) dotyka bezpośrednio wielu osób pracujących w branży IT, prowadząc JDG i rozliczających się ryczałtem. Skarbówka uznaje, że właściwie każda działalność IT jest związana z oprogramowaniem i dlatego należy się wyższa stawka podatku. Taka interpretacja oczywiście stawia pod znakiem zapytania obecność niższej stawki w branży IT i intencję jej wprowadzenia.
Wyborcza.biz przytacza przykład orzeczenia warszawskiego sądu. W postępowaniu stronami byli: informatyk, który bronił swojego prawa do rozliczania się po niższej stawce, oraz Krajowa Informacja Skarbowa, będąca innego zdania. Informatyk przedstawił informacje mówiące o tym, jakie czynności składają się na jego pracę. Wśród nich rzeczywiście nie było programowania… ale, zdaniem sądu, wykonywane zadania były związane z oprogramowaniem, chociaż nie były tworzeniem oprogramowania – stąd należny podatek to 12, a nie 8,5%. Podobna sprawa miała też miejsce przed WSA w Łodzi, gdzie informatyk zajmujący się rozwojem i utrzymaniem systemu SAP w firmie także dowiedział się od sądu iż jego działalność powinna być rozliczana po wyższej stawce podatku.
Czy decyzje organów państwowych są w tym przypadku wyłącznie negatywne dla podatników? Otóż nie. Interpretacja z dnia 21 lipca 2023 r. (sygn. 0112-KDSL1-2.4011.261. 2023.2.MO) dotyczyła testera oprogramowania i uznaje ona, że właściwą stawką jest 8,5% ryczałtu.
Cytowany przez gazetę doradca podatkowy mówi wprost, że wpływ na taką lub inną decyzję ma często… szczęście podatnika. Powodem jest nienadążanie przepisów za branżą IT, w efekcie czego trudno jest stworzyć „listę zawodów IT”.