Nowe technologie mogą zapewnić rolnikom oszczędności nawet do 100 mld dolarów do 2030 r., wynika z raportu Deloitte
Sprzedaż oprogramowania do raportowania ESG przekroczy w tym roku wartość 1 mld dolarów. Zmiany związane ze zrównoważonym rozwojem przekształcają branżę technologii, mediów i telekomunikacji. Wdrażane przez operatorów proekologiczne rozwiązania pozwolą w tym roku zmniejszyć ich ślad węglowy o 12 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla, wynika z raportu Technology Media & Telecommunications Predictions 2024, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Z kolei nowe technologie rolnictwa precyzyjnego mogą zapewnić rolnikom oszczędności nawet do 100 mld dolarów do 2030 r.
Z naszego raportu wynika, że operatorzy telekomunikacyjni na całym świecie będą w stanie w 2024 r. zmniejszyć swój ślad węglowy o 2 proc., co odpowiada 12 milionom ton ekwiwalentu dwutlenku węgla. Prawdopodobnie ten wynik uda się powtórzyć w 2025 r. Do redukcji w znacznym stopniu przyczynią się strategie wypracowane w ostatnich latach, takie jak: zakup większej ilości energii odnawialnej, bardziej wydajne prowadzenie centrów danych czy zachęcanie konsumentów do rzadszej wymiany modeli urządzeń oraz zakupu telefonów używanych – Marta Karwacka, starsza menedżerka, Sustainability Consulting, Deloitte.
Eksperci Deloitte zwracają również uwagę na to, że utrzymanie dziesiątek tysięcy wież telefonii komórkowej oraz łączenie milionów gospodarstw domowych i przedsiębiorstw wymaga ogromnej floty samochodów terenowych, ciężarówek i furgonetek. Warto pamiętać, że choć pojazdy użytkowane w przemyśle stanowią tylko 20 proc. wszystkich pojazdów, to odpowiadają za 60 proc. emisji w transporcie drogowym. Tymczasem wraz z rozwojem sieci ładowania i wzrostem produkcji pojazdów elektrycznych, tempo elektryfikacji przyspiesza.
Wzrost sprzedaży oprogramowania do raportowania ESG
Nowe regulacje prawne i wyznaczone przez nie parametry staną się jednak niebawem wyznacznikiem standardów. Na przykład unijna dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD) znacznie zwiększa liczbę spółek zobowiązanych do ujawniania informacji na temat zrównoważonego rozwoju. Nakłada również wymogi dotyczące podwójnej istotności. Firmy muszą więc raportować zarówno oddziaływanie ESG na przedsiębiorstwo, jak i to, jaki wpływ ma ich działalność na społeczeństwo i środowisko. Zmiany regulacji zachodzą też w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Hongkongu, Nowej Zelandii i innych krajach, a przepisy te będą wchodzić w życie w latach 2024–2025.
Nasze analizy wykazały, że 62 proc. ankietowanych dyrektorów firm jest gotowych do zwiększenia wymagań w zakresie sprawozdawczości lub właśnie podejmuje gruntowne przygotowania w tym zakresie. Ważne jest utrzymanie równowagi między celami ESG a innowacją i konkurencyjnością, a te dwa elementy wcale się nie wykluczają. Kompleksowe podejście do raportowania oznacza zmniejszenie realnego ryzyka i tworzenie nowych możliwości dla firm – Irena Pichola, partnerka, lider zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i Europie Środkowej, Deloitte
Rozwój technologii w rolnictwie
Zastosowanie technologii rolniczych może potencjalnie zmniejszyć emisję i obniżyć koszty nakładów ponoszone przez rolników. Badanie Deloitte z 2022 r. przewiduje, że same rozwiązania w zakresie technologii rolnictwa precyzyjnego mogą potencjalnie zmniejszyć emisję o 9,8 gigaton ekwiwalentu dwutlenku węgla w latach 2020–2050 r. W dodatku pozwolą zaoszczędzić nawet do 100 mld dolarów kosztów ponoszonych przez rolników do 2030 r. Nowe rozwiązania pomogą rolnictwu osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju, a zarazem będą miały korzystny wpływ na ceny żywności i jej dostępność.