NTT zbuduje centrum danych pod Paryżem
Firma ogłosiła w tym tygodniu, że jej jednostka NTT GDC będzie rozwijać swój pierwszy kampus centrum danych we Francji.
Położony 50 km na południe od Paryża, w gminach Le Coudray-Montceaux i Corbeil-Essonnes, obiekt o powierzchni 35,5 akra będzie miał łącznie 84 MW mocy w trzech budynkach.
„Paryż jest znaczącym dodatkiem do naszej globalnej oferty i ważnym obszarem w naszych wysiłkach na rzecz ekspansji” – powiedział Doug Adams, dyrektor generalny i prezes NTT Global Data Centers & Submarine Cable. „Cieszymy się, że możemy nadal uzupełniać nasze istniejące portfolio i udział w rynku w regionie EMEA oraz rozszerzać naszą ofertę dla klientów o Paryż”.
NTT obsługuje europejskie centra danych w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii i Austrii.
Firma Logistics Capital Partners (LCP) nabyła dawny teren poprzemysłowy około 2018/2019 r. w drodze aukcji publicznej, a następnie zarządzała rozbiórką, dekontaminacją oraz uzyskała pozwolenia i niezbędne przyłącza energetyczne do użytku w centrum danych. Firma pozostanie „strategicznie zaangażowana”, aby wspierać rozwój i realizację tego nowego kampusu.
Założona w 2015 roku firma LCP jest ogólnoeuropejskim inwestorem i deweloperem terenów przemysłowych. W ciągu ostatnich pięciu lat firma zrealizowała ponad 10 milionów stóp kwadratowych aktywów logistycznych i przemysłowych w Europie.
„Kupiliśmy ten teren jako zanieczyszczony teren poprzemysłowy na aukcji publicznej i przekształciliśmy go w gotowe do użytku centrum danych o mocy 125 MW, które przyciągnęło uwagę czołowych operatorów na tym szybko rozwijającym się rynku” – przeczytamy na profilu LCP na LinkedIn. „Jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy teraz przejść do kolejnego etapu rozwoju tego przełomowego projektu wraz z NTT. Wielkie podziękowania dla naszego francuskiego zespołu za realizację tego projektu!”.
Według strony internetowej LCP, „Data Village” była wcześniej miejscem produkcji półprzewodników przez ponad 70 lat – najpierw obsługiwanym przez IBM, a później Altis. Altis zbankrutował około 2016 roku, następnie firma została kupiona przez Xfab, a pozostała nieużywana działka (z opuszczonym stojącym budynkiem) została sprzedana LCP.
LCP twierdzi, że zdołali usunąć ponad 750 ton azbestu i 22 300 ton zanieczyszczonej gleby. Teren został podzielony na dwie jednostki o mocy 50 MW i jedną o mocy 25 MW. Elektrownia, zasilana przez RTE, może zostać rozbudowana do 210 MW.