NVIDIA buduje amerykańskie imperium AI – produkcja superkomputerów rusza w Arizonie i Teksasie

Po raz pierwszy w historii superkomputery NVIDIA do przetwarzania sztucznej inteligencji będą produkowane w całości na terenie Stanów Zjednoczonych. To strategiczna zmiana w globalnym łańcuchu dostaw, która może mieć dalekosiężne skutki dla rynku technologicznego, bezpieczeństwa ekonomicznego i przemysłu AI.
NVIDIA rozpoczyna nową erę produkcji AI w USA
NVIDIA ogłosiła ambitny plan uruchomienia pełnej produkcji superkomputerów AI na terenie Stanów Zjednoczonych. Wspólnie z czołowymi partnerami, takimi jak TSMC, Foxconn, Wistron, Amkor i SPIL, firma zamierza w ciągu najbliższych czterech lat zbudować infrastrukturę AI wartą nawet 500 miliardów dolarów. Produkcja rozpoczęła się już w Arizonie, a w Teksasie powstają pierwsze linie montażowe superkomputerów.
Blackwell made in America
Nowa linia procesorów AI – NVIDIA Blackwell – już trafiła na linie produkcyjne TSMC w Phoenix (Arizona). Firma uruchomiła również budowę zakładów produkcyjnych superkomputerów AI we współpracy z Foxconnem w Houston i Wistronem w Dallas. Masowa produkcja ruszy w obu lokalizacjach w ciągu 12–15 miesięcy.
Aby sprostać wymaganiom zaawansowanego łańcucha dostaw AI – obejmującego produkcję, pakowanie, montaż i testowanie – NVIDIA nawiązała współpracę z firmami Amkor i SPIL, które odpowiedzialne będą za finalne etapy przygotowania układów scalonych. Łącznie zarezerwowano już ponad 93 000 m² powierzchni produkcyjnej w USA.

AI jako nowa branża przemysłu narodowego
Według CEO NVIDII, Jensena Huanga, produkcja superkomputerów AI w USA to nie tylko odpowiedź na rosnący popyt, ale także kluczowy krok w kierunku budowy odpornego i niezależnego łańcucha dostaw.
„Silniki infrastruktury AI po raz pierwszy są w całości budowane w Stanach Zjednoczonych” – powiedział Huang.
Jego zdaniem tzw. AI factories – centra danych zaprojektowane wyłącznie do przetwarzania modeli sztucznej inteligencji – staną się fundamentem nowej gospodarki cyfrowej.
Szacuje się, że w najbliższych latach powstaną dziesiątki takich „fabryk gigawatowych”, generujących nie tylko ogromne zapotrzebowanie na energię, ale i nowe miejsca pracy – nawet setki tysięcy stanowisk w USA.
Tło geopolityczne i „efekt Trumpa”
Decyzja NVIDII zbiega się w czasie z kontrowersyjną polityką handlową prezydenta Donalda Trumpa, który niedawno nałożył wysokie, „wzajemne” cła na produkty z wielu krajów – m.in. 32% na import z Tajwanu oraz 145% na komponenty z Chin. Co ciekawe, tuż przed ogłoszeniem planów NVIDII, administracja USA wycofała się z części taryf dotyczących chipów, smartfonów i komputerów, co może sugerować powiązanie decyzji z polityczną presją.
Biały Dom opublikował w poniedziałek wpis, określając działania NVIDII jako „efekt Trumpa w praktyce”. Firma oficjalnie nie skomentowała, czy decyzja była bezpośrednio związana z polityką celną, jednak kontekst makroekonomiczny i napięcia handlowe wydają się mieć tu istotne znaczenie.
Technologia projektowania fabryk przyszłości
W budowie i zarządzaniu nowymi zakładami produkcyjnymi NVIDIA zamierza wykorzystać własne rozwiązania – w tym NVIDIA Omniverse do tworzenia cyfrowych bliźniaków fabryk oraz NVIDIA Isaac GR00T do budowy robotów automatyzujących produkcję. To oznacza, że fabryki nie tylko będą produkować AI, ale same będą zarządzane przez AI – co stanowi przełom na drodze do przemysłu 5.0.