Nvidia twierdzi, że boom na AI tak szybko się nie skończy i odkupuje swoje akcje
Dyrektor generalny Nvidii, Jensen Huang, powiedział, że spodziewa się, że boom na sztuczną inteligencję potrwa jeszcze przez cały przyszły rok, i poczynił prawdopodobnie największy pojedynczy zakład w branży technologicznej, aby potwierdzić swój optymizm.
Przedstawiona w środę prognoza sprzedaży firmy przerosła oczekiwania Wall Street, która głosiła, że odkupi kolejne 25 miliardów dolarów swoich akcji, co robi większość firm, gdy ich kierownictwo uważa, że spółka jest niedowartościowana. Jednak cena akcji Nvidii wzrosła w tym roku ponad trzykrotnie i po środowych wynikach miała osiągnąć najwyższy poziom w historii.
Jak podaje Reuters, decyzja Huanga o odkupieniu akcji, gdy są one droższe niż kiedykolwiek wcześniej, przewyższa zakłady, jakie nawet inne duże firmy technologiczne stawiają na sztuczną inteligencję, ale następuje, gdy współczynnik ceny do zysków spadł do około 43 z 60 po tym, jak analitycy uaktualnili swoje szacunki zysków w maju.
Nvidia oświadczyła, że planuje zwiększyć produkcję swojego sprzętu w przyszłym roku, rozwiewając wątpliwości kilku analityków co do tego, jak długo może trwać szał na sztuczną inteligencję. Firma ma niemal monopol na systemy obliczeniowe wykorzystywane do obsługi usług takich jak ChatGPT, przebojowy chatbot generatywnej sztucznej inteligencji OpenAI.
„Mamy doskonałą widoczność na cały rok i na przyszły rok i już planujemy infrastrukturę nowej generacji wraz z wiodącymi (firmami zajmującymi się przetwarzaniem w chmurze) i producentami centrów danych” – powiedział inwestorom Huang podczas telekonferencji.
Popyt, według opinii Huanga, napędzają dwie rzeczy: przejście z tradycyjnych centrów danych zbudowanych wokół procesorów centralnych na centra zbudowane w oparciu o potężne chipy Nvidii oraz rosnące wykorzystanie treści generowanych przez systemy AI we wszystkim, począwszy od umów prawnych do materiałów marketingowych.
Microsoft stwierdził, że wydatki inwestycyjne poniesione w czwartym kwartale finansowym w wysokości 10,7 miliarda dolarów, z których duża część została przeznaczona na sprzęt Nvidia, to kwota, która będzie nadal rosła. Zainwestowała także 10 miliardów dolarów w OpenAI.
Meta Platforms, jednostka przetwarzania w chmurze AWS należąca do Amazon.com i inne firmy również postawiły łącznie dziesiątki miliardów dolarów na sprzęt i produkty związane ze sztuczną inteligencją.
Popyt na chipy dał Nvidii gotówkę na wypłatę dla inwestorów. Firma podała, że w drugim kwartale skorygowana marża brutto wzrosła prawie dwukrotnie, do 71,2%, podczas gdy większość firm produkujących półprzewodniki osiąga marże brutto na poziomie od 50% do 60%.
Huang powiedział, że największym ryzykiem, przed którym stoi Nvidia, jest zabezpieczenie dostaw. Firma stwierdziła, że największym motorem sprzedaży w tym kwartale był system HGX, czyli cały komputer zbudowany na chipie Nvidii. System ten jest znacznie bardziej złożony niż sam chip, a każdy brakujący element może opóźnić wysyłkę. To bardzo skomplikowany układ GPU, który waży 70 funtów, złożony jest z 35 000 komponentów i kosztuje 200 000 dolarów.