Odporność łańcucha dostaw i inwestycje w technologie – najnowsze badanie ukazuje priorytety firm.

Jakie czynniki są dziś najbardziej istotne dla przedsiębiorstw? Okazuje się, że w dobie ekonomicznej niepewności zwracamy się głównie ku stabilności biznesu. 

Według raportu Instytutu Badawczego Capgemini, w obliczu załamań gospodarczych firmy są ostrożne w inwestowaniu. Dla 89% organizacji zakłócenia w łańcuchu dostaw są uważane za największe zagrożenie dla rozwoju biznesu, przed rosnącymi cenami towarów i kryzysem energetycznym. Aby zminimalizować ryzyko, 43% planuje zwiększyć inwestycje w swój łańcuch dostaw w ciągu najbliższego roku i później.

Firmy planują skierować swoje inwestycje na poprawę technologii łańcucha dostaw (umożliwienie elastyczności, przejrzystości łańcucha dostaw) oraz dywersyfikację (bazy dostawców, partnerzy produkcyjni i transportowi), a główne działania mające na celu zwiększenie elastyczności łańcucha dostaw będą obejmować onshoring lub near-shoring w celu promowania zakładów produkcyjnych bliżej obszarów wysokiego popytu, regionalizacji baz dostawców i dywersyfikacji bazy produkcyjnej. Kraje Europy Zachodniej planują więcej inwestować w dywersyfikację łańcucha dostaw.

Inwestycje w IT, zrównoważony rozwój i talenty

Aby pomóc przetrwać sytuację gospodarczą, firmy szukają sposobów, w jakie technologia może pomóc w napędzaniu wzrostu. Według raportu 39% planuje zwiększyć inwestycje w technologię w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy, a podobny odsetek planuje je utrzymać. Kierownictwo zamierza wykorzystać technologię przede wszystkim do obniżenia kosztów i szybszego podejmowania decyzji, wykorzystując chmurę, dane i systemy analityczne. Aby jeszcze bardziej chronić swoje firmy w nadchodzącym roku, prawie połowa kadry kierowniczej planuje również zwiększyć wydatki na cyberbezpieczeństwo.

Co więcej, z powodu niesprzyjających warunków rynkowych ponad połowa organizacji już ograniczyła wydatki na zrównoważony rozwój środowiskowy, a tylko 33% planuje zwiększyć inwestycje w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy. Zwiększona presja na inwestowanie w zrównoważony rozwój środowiskowy może częściowo wynikać z faktu, że większość liderów biznesu postrzega to jako kosztowne zobowiązanie, a nie inwestycję w przyszłość. Ponadto 74% kadry kierowniczej twierdzi, że popyt klientów na zrównoważone produkty i usługi zmniejszył się w obecnym otoczeniu makroekonomicznym.

Wreszcie, 65% kadry kierowniczej planuje zainwestować i wdrożyć hybrydowe opcje pracy, a 61% rozważa możliwość stałej pracy zdalnej na stanowiskach wymagających mniejszego nadzoru i pracy zespołowej. Jednak organizacje przewidują ograniczenie inwestycji w krytyczne obszary, takie jak doświadczenie pracowników (39%), podnoszenie kwalifikacji/zmiana kwalifikacji (36%) i różnorodność (35%) w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy.

CEO Capgemini, Aimana Ezzata: „globalni liderzy biznesu koncentrują swoje inwestycje na obszarach, które będą nadal napędzać transformację ich biznesu. Muszą wykorzystać szansę, jaką oferuje technologia, nie tylko po to, by uczynić swoją działalność bardziej wydajną, zrównoważoną i odporną, ale także po to, by osiągnąć coś jeszcze ważniejszego: umożliwić długoterminowy wzrost. Ponadto niezbędne jest inwestowanie w talenty, które będą w stanie przeprowadzić te przekształcenia modelu biznesowego i łańcucha wartości, nie rezygnując ze strategii pracowniczej. Te obszary inwestycji są niezbędne, aby organizacje nie tylko przetrwały niepewne otoczenie, ale także aby w przyszłości stały się silniejsze i bardziej odporne”.