Odważna wizja OpenAI bez zainteresowanych?
OpenAI ponoć wzięła pod lupę sektor produkcji półprzewodników. Jednak czy budowa fabryki płytek to prosta droga do sukcesu?
Branża szacuje, że koszt powstania nowoczesnej fabryki to miliardy dolarów. Na przykład oczekuje się, że dwie fabryki Intela w Arizonie będą kosztować po 15 miliardów dolarów każda, podczas gdy fabryka Samsunga w Taylor w Teksasie ma kosztować nawet 25 miliardów dolarów.
Niedawno międzynarodowe media ujawniły szczegóły spotkań CEO OpenAI, Sama Altmana, z dyrektorami wyższego szczebla wielu producentów chipów, które odbyły się w trakcie jego wizyty w Azji w zeszłym roku. Altman odwiedził dyrektorów w takich firmach jak TSMC i Samsung, przedstawiając ambitny plan zainwestowania 7 bilionów dolarów w budowę 36 nowych fabryk płytek i centrów danych, aby napędzać rozwój sztucznej inteligencji. Altman wyobrażał sobie, że te fabryki, finansowane przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, będą produkować chipy AI, które OpenAI i inne firmy mogłyby wykorzystać do budowy centrów danych AI.
NIe da się ukryć, że skala inwestycji, o której wspomniał Altman, odpowiada jednej czwartej rocznej produkcji gospodarki USA. Aby sprostać potrzebom OpenAI w zakresie rozbudowy mocy obliczeniowej, potrzeba kilku lat na ukończenie niezbędnych fabryk płytek. Jednak ze względu na koszta TSMC nie poparło planu Altmana. Dyrektorzy TSMC uznali propozycję Altmana za zbyt agresywną i ryzykowną. Nawet zbudowanie kilku kolejnych fabryk płytek wiąże się z dużym ryzykiem ze względu na ogromny wymagany kapitał, nie mówiąc już o 36 fabrykach.
W ostatnich latach, napędzane popytem na modele AI, zapotrzebowanie na chipy gwałtownie wzrosło, a fabryki płytek szybko się rozwijają. Jednak, jak pokazuje doświadczenie OpenAI, zbudowanie fabryki płytek nie jest prostym zadaniem. Wiąże się ona z wyzwaniami, takimi jak dynamika międzynarodowa, koszty i przeszkody technologiczne, przy czym koszty stanowią największą barierę.
Koszt fabryki płytek obejmuje przede wszystkim budowę gruntów i obiektów, zakup sprzętu, rozwój technologii i własności intelektualnej, a także eksploatację i konserwację. Jeśli chodzi o sprzęt, zakup maszyn litograficznych, maszyn do trawienia, implantatorów jonowych i narzędzi do osadzania cienkich warstw stanowi główny wydatek, szczególnie w przypadku zaawansowanych maszyn litograficznych, które są niezwykle drogie.
Ponadto fabryka płytek wymaga znacznych kosztów badawczych i operacyjnych, w tym własności intelektualnej, konserwacji sprzętu, szkolenia personelu, protokołów bezpieczeństwa i zarządzania środowiskowego, które wymagają ciągłych inwestycji ze strony producentów. Gdy weźmie się pod uwagę wszystkie te czynniki, koszt budowy fabryki płytek jest olbrzymi. Do tego w miarę rozwoju procesów produkcji chipów, koszt fabryk nadal rośnie.