OpenAI przedstawiło propozycję nowej struktury firmowej zorientowanej na zysk
OpenAI stara się wprowadzić zmiany, aby przyciągnąć kolejne inwestycje, ponieważ kosztowne dążenie do sztucznej inteligencji ogólnej, czyli AI przewyższającej inteligencję ludzką, nabiera tempa.
OpenAI w piątek przedstawiło plany przebudowy swojej struktury, mówiąc, że utworzy korporację pożytku publicznego, aby ułatwić „pozyskanie większego kapitału, niż sobie wyobrażaliśmy” i usunąć ograniczenia nałożone na start-up przez jego obecną organizację non-profit.
Potwierdzenie i szczegółowe uzasadnienie głośnej restrukturyzacji potwierdziły wcześniejsze pogłoski, które wywołały sprzeciw wielu podmiotów technologicznych. Kwestią sporną były implikacje takiego ruchu dla tego, czy OpenAI sprawiedliwie przydzieli swoje aktywa do organizacji non-profit, oraz w jaki sposób firma znajdzie równowagę między osiąganiem zysku a generowaniem dobra społecznego i publicznego w ramach rozwijania AI.
Obecny plan proponuje, by istniejąca nastawiona na zysk jednostka producenta ChatGPT stała się korporacją pożytku publicznego (PBC) z siedzibą w Delaware – strukturą zaprojektowaną tak, aby oprócz wartości dla akcjonariuszy uwzględniać interesy społeczeństwa.
Plany utworzenia PBC wiązałyby start-up z rywalami, takimi jak Anthropic i należący do Muska xAI, którzy wykorzystują podobną strukturę i niedawno pozyskali miliardy dolarów finansowania. Start-up może jednak napotkać pewne przeszkody w realizacji założonego planu.
Musk, współzałożyciel OpenAI, który później odszedł i jest obecnie jednym z najbardziej zagorzałych krytyków start-upu, próbuje powstrzymać ten ruch i w sierpniu pozwał OpenAI i Altmana. Musk twierdzi, że OpenAI naruszyło postanowienia umowy, stawiając zysk ponad dobro publiczne w dążeniu do rozwoju AI. Meta Platforms także wezwała prokuratora generalnego Kalifornii do zablokowania przekształcenia OpenAI w firmę nastawioną na zysk.
Tymczasem, jak zapewnia firma, organizacja non-profit będzie miała „znaczny interes” w PBC w formie akcji, zgodnie z ustaleniami niezależnych doradców finansowych. W swoim wpisie na blogu OpenAI poinformowało, że będzie to jedna z „najlepiej zasobnych organizacji non-profit w historii”.
OpenAI rozpoczęło działalność w 2015 roku jako organizacja non-profit skoncentrowana na badaniach, ale cztery lata później utworzyło jednostkę nastawioną na zysk, aby zabezpieczyć finansowanie wysokich kosztów rozwoju AI. Jej nietypowa struktura oddała kontrolę nad jednostką nastawioną na zysk organizacji non-profit i była w centrum uwagi w zeszłym roku, gdy Sam Altman został zwolniony ze stanowiska dyrektora generalnego, tylko po to, aby powrócić kilka dni później po buncie pracowników.