Wśród innowacyjnych technologii OPPO zaprezentowało: sensor RGBW nowej generacji, płynny zoom optyczny 85-200mm, pięcioosiową technologię optycznej stabilizacji (OIS) oraz następną generację aparatu ukrytego pod ekranem (USC) wspieraną przez autorskie algorytmy AI. Dzięki tym technologiom OPPO uzyskało skokowy postęp w zakresie technologii rejestracji i przetwarzania obrazu w smartfonach, m.in. w obszarze światłoczułości, możliwości zoomu, stabilizacji, czy badań dotyczących kształtu produktu.
Nowy sensor: następna generacja sensora RGBW ze zwiększoną światłoczułością i lepszym odwzorowaniem kolorów
[1] Dane z laboratorium OPPO; porównanie z czujnikiem RGB poprzedniej generacji
Ilustracja sensora RGBW nowej generacji OPPO
Czujnik RGBW nowej generacji został wykonany przy użyciu zaawansowanej technologii produkcji i przetwarzania, co pozwoliło w efekcie zwiększyć poziom mocy obliczeniowej potrzebnej do uruchomienia złożonych algorytmów i zmaksymalizować ilość danych wydobywanych przez białe piksele czujnika. Opatentowany przez OPPO algorytm pikseli 4 w 1 pomaga zwiększyć wydajność kolorystyczną sensora, zapobiegając takim problemom jak niedokładność kolorów i wzory moiré. Ponadto, wiodąca w branży technologia izolacji pikseli DTI, zaimplementowana w nowym sensorze skutecznie, zapobiega przesłuchom subpikselowym i poprawia jakość obrazu.
Poza lepszą jakością zdjęć wykonywanych przy słabych warunkach oświetleniowych, nowy sensor sprawia, że kadry portretowe stają się bardziej wyraziste zarówno na zdjęciach, jak i na wideo a to dzięki poprawieniu wyglądu skóry, tekstury i kontrastu. Nowy czujnik będzie komercyjnie dostępny w produktach OPPO od czwartego kwartału 2021 roku.
Nowe moduły: zoom optyczny OPPO 85-200 mm wspierający superpłynne przybliżenia i pięcioosiowy system stabilizacji optycznej (OIS) gwarantują wyraźne ujęcia
- Po raz pierwszy zastosowano technologię soczewek G+P (szkło + tworzywo sztuczne), wprowadzając dwie ultracienkie, wysoce precyzyjne szklane soczewki asferyczne, które znacznie poprawiają efekty optyczne, takie jak minimalizacja światła rozproszonego.
- Innowacyjne zastosowanie tunelowego czujnika magnetooporowego (czujnik TMR) pozwala soczewkom w module aparatu poruszać się z większą stabilnością i precyzją.
- Świeżo zmodernizowany system prowadnic zwiększa dynamiczne nachylenie, przy którym można przesuwać zespół soczewek, co wyraźnie wpływa na obsługę bezstratnego zoomu optycznego przy większych powiększeniach.
85-200mm Bezstratny Zoom Optyczny OPPO
Z kolei nowy, pięcioosiowy OIS od OPPO umożliwia procesorowi systemowemu gromadzenie danych o ruchu z żyroskopu, które następnie są analizowane i rozkłada na odpowiednie komponenty za pomocą algorytmów. Dane te są następnie przekazywane do dwóch ruchomych elementów: obiektywu i czujnika obrazu, które są napędzane przez odpowiednio: układy z łożyskami kulkowymi i stop z pamięcią kształtu.
Pozwala to na uzyskanie maksymalnego kąta stabilizacji ±3°, czyli trzykrotnie więcej niż w przypadku tradycyjnej technologii OIS w urządzeniach mobilnych, podczas gdy sensor może również przesuwać się z dokładnością do 2μm. W przypadku ujęć nocnych lub w ruchu, opatentowana autorska technologia algorytmów OPPO może znacząco poprawić stabilność, przejrzystość i wydajność kolorów; zwiększając wydajność kompensacji drgań nawet o 65%. Pięcioosiowy OIS OPPO zostanie wprowadzony na rynek w produktach OPPO od pierwszego kwartału 2022 roku.
Pięcioosiowa technologia stabilizacji OIS od OPPO
Nowy algorytm: opracowane przez OPPO algorytmy obsługują następną generację aparatów ukrytych pod ekranem, aby zapewnić idealną równowagę pomiędzy jakością ekranu i aparatu
OPPO stale wzmacnia swoje możliwości w zakresie badań i rozwoju. Obecnie firma ma sześć Instytutów badawczych, pięć Centrów Badawczo-Rozwojowych oraz dziesiątki Laboratoriów Obrazowania na całym świecie, w tym nowe w Hyderabad w Indiach oraz w Yokohamie w Japonii, które jest odpowiedzialne za stworzenie wielu opracowanych przez OPPO technologii obrazowania, dostępnych w serii Reno. OPPO będzie nadal koncentrować się na wdrażaniu autorskich technologii obrazowania i wzmacniać współpracę z partnerami branżowymi.