Oppo Reno3 i Reno3 Pro – dwa nowe smartfony nie tylko pięknie się prezentują. Mają też modemy 5G.

5G zarezerwowane dla flagowców? Niekoniecznie. Trend, o którym już mówiliśmy wcześniej będzie obecny w 2020 roku. Łączność nowej generacji trafi do smartfonów ze średniej półki cenowej. Pierwsze takie konstrukcje już tu są. To nowe modele Oppo: Reno3 i Reno3 Pro.

Obydwa telefony, jak przystało na modele ze stajni Oppo, prezentują się nad wyraz estetycznie. Producent zadbał o dookólne anteny, co zapewnia dobrą łączność bez względu na to jak trzymany jest telefon – nie uświadczymy tu więc słynnego „uścisku śmierci”, który pamiętają zapewne użytkownicy niektórych telefonów np. starych modeli Apple iPhone.

Oppo Reno3

Na pierwszy rzut oka nowy Oppo Reno3 może wyglądać zwyczajnie – ot, kolejny smartfon z ekranem  AMOLED o przekątnej 6,4 cala i rozdzielczości Full HD+, w którym producent umieścił kropelkowy notch oraz czytnik linii papilarnych. To co ważne kryje się jednak w środku urządzenia.

Oppo ma od dawna świetną relację z Qualcommem, ale sercem nowego Reno3 nie jest żaden z procesorów Snapdragon. Producent postawił tu na układ Mediatek Dimensity 1000L  – wykonany w procesie technologicznym 7 nm, ośmiordzeniowy (4 x Cortex-A77 + 4 x Cortex-A55) układ z wbudowanym modemem 5G i układem graficznym Mali-G77. Modem ma pozwalać na pobieranie danych w sieciach sub-6GHz do 4,7 Gbps, oczywiście przy niskich opóźnieniach, charakterystycznych dla sieci 5G. Układ posiada także zaawansowany moduł na potrzeby obliczeń AI – MediaTek APU 3.0.

Na rynek trafią wersje z 8GB RAM i z 12 GB RAM, obydwie wyposażone także w 128 GB pamięci na dane. Znając Oppo, ta ostatnia będzie należała do kategorii naprawdę szybkich modułów, producent ma bowiem w zwyczaju dbać o mniej eksponowane elementy specyfikacji.

Po lewej: Oppo Reno3 Pro z kolistym wycięciem na aparat selfie i zakrzywionymi bokami ekranu. Po prawej Oppo Reno3, z kropelkowym notechem.

Za robienie zdjęć odpowiada poczwórny aparat fotograficzny składający się z głównego modułu 64 MPix, szerokokątnego 8 MPix, makro 2 MPix oraz monochromatycznego 2 MPix. Do tego w niewielkim, kropelkowym notchu znajduje się aparat selfie o rozdzielczości 32 MPix. Oppo Reno3 korzysta z baterii 4025 mAh, która może być szybko naładowana dzięki technologii VOOC 4.0. Smartfon wyceniono na 3399 juanów w wersji z 8 GB RAM (około 1860 zł) i 3699 juanów za wersję z 12 GB RAM (około 2000 zł).

Oppo Reno3 Pro

Drugi model, Oppo Reno3 Pro, charakteryzuje się nieznacznie większym ekranem. 6,5-calowy panel AMOLED ma tę samą rozdzielczość Full HD+ i jest zagięty na bokach. Producent podkreśla, że ekran odświeżany jest z częstotliwością 90 Hz i pokrywa 100% palety barw DCI-P3. Także i tu mamy wbudowany w panel czytnik linii papilarnych.

Główną różnicę względem „zwykłego” Reno3, stanowi tu procesor. Model Pro zbudowano na bazie nowego chipu Qualcommu: Snapdragona 765G, także z wbudowanym modemem 5G. Więcej o tym SoC pisaliśmy wcześniej tutaj. Cechą, która podkreśla się w przypadku tego SoC jest jego niskie zapotrzebowanie na prąd podczas pracy z siecią 5G. Jednocześnie warto zauważyć, że maksymalna szybkość pobierania jest tu niższa niż w modelu Reno3 pozbawionym dopisku „Pro” – 3,7 Gbps vs 4,7 Gbps. Oppo zadbało tu jednak o takie detale jak np. system chłodzenia procesora za pośrednictwem dwóch płytek grafitowych, zwiększających oddawanie ciepła przez układ.

Zaskakujące może być to, że główny moduł fotograficzny urządzenia ma mniejszą rozdzielczość niż w Reno3. Pełna konfiguracja obejmuje tu aparat główny 48 MPix, teleobiektyw 13 MPix (zaam hybrydowy do 5x), moduł szerokokątny 2 MPix i monochromatyczny 2 MPix. Na rynek trafią konfiguracje 8 GB + 128 GB (3999 juanów/ około 2190 zł) oraz 12 GB + 256 GB (4499 juanów/ około 2470 zł).

https://itreseller.pl/itrnewoppo-podczas-konferencji-oppo-developer-conference-odc-2019-zapowiedzialo-trzech-inicjatyw-na-rzecz-wspolnej-budowy-nowego-ekosystemu-inteligentnych-uslug-wraz-z-deweloperami-i-partnerami/