Optymalizacja, modernizacja i konsolidacja – Trzy główne strategie w drodze do nowoczesnego i ekologicznego centrum danych, przedstawia Mirosław Kulka z Dell Technologies

Centra danych są niezbędne do funkcjonowania globalnej gospodarki szeroko korzystającej z technologii. Jednak, jak świetnie wiedzą osoby na kierowniczych stanowiskach w IT, ta usługa wiąże się z kosztami, zarówno pod względem budżetu koniecznego do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania w zakresie pojemności i wydajności, jak i pod względem energii zużywanej przez centra danych. „Doświadczamy od niedawna najpoważniejszych podwyżek cen energii od pięciu dekad. Nie dziwi zatem widoczne zainteresowanie wydajnymi energetycznie, zrównoważonymi (czyli ekologicznymi) centrami danych, które mają zmniejszać wpływ wywierany na środowisko i ograniczać koszty operacyjne.” – podkresla Mirosław Kulka, Presales Manager, Dell Technologies.

 

Zgodnie z szacunkami Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) przechowywanie danych w centrach oraz ich dwukierunkowa transmisja odpowiada za 1% globalnego zużycia prądu​, zaś badanie Komisji Europejskiej wskazuje, że zużycie prądu przez centra danych wynosi 2,7% całego zapotrzebowania na prąd w UE (około 76,8 terawatogodzin)​. W przyszłości, według raportu IDC, skumulowany roczny wskaźnik wzrostu ilości danych ma wynieść 23%, czego wynikiem będzie wytworzenie około 175 zettabajtów (ZB) danych do 2025 r., a zużycie energii pozostanie naglącym problemem przy dalszym wzroście kosztów.

 

„W takiej sytuacji, aby móc oszczędzać zasoby i obniżać koszty, firmy muszą zwiększać efektywność w celu ogólnego ograniczenia zużycia energii.​ Chociaż niektóre firmy rozpoczęły już te przemiany, wiele innych nie ma pewności, jak ma się do nich zabrać. Chcą zrozumieć, jak wykorzystać swoje zasoby z możliwie największym pożytkiem. A istnieje możliwość przekształcenia centrów danych w bardziej zrównoważone i wydajne energetycznie, realizując równocześnie potrzeby związane z coraz wyższą wydajnością.” – podkreśla Mirosław Kulka, Presales Manager, Dell Technologies. „Jako partner wspierający wielu klientów w tym dążeniu, polecamy trzy główne strategie: optymalizację, modernizację i konsolidację.”

 

Mirosław Kulka, Presales Manager, Dell Technologies.

 

Trzy główne strategie: Optymalizacja, modernizacja i konsolidacja

  1. Optymalizacja infrastruktury

Niskie wykorzystanie zasobów IT, w tym nieaktywne albo nie w pełni wykorzystywane serwery, powodują największe marnotrawstwo energii w centrum danych. Należy rozpocząć od przeprowadzenia pełnego audytu środowiska IT, w celu określenia najbardziej energochłonnych i nieefektywnych urządzeń. Zastąpienie tych urządzeń i wdrożenie nowoczesnych, bardziej energooszczędnych rozwiązań, będzie skutkować większą efektywnością, optymalizacją termiczną związaną z chłodzeniem oraz ograniczy ilość potrzebnej przestrzeni.

 

„Na przykład serwery Dell PowerEdge 16G pomagają zredukować ilość zajmowanego miejsca w centrum danych, zapewniając jednocześnie możliwość obsługi większej ilości aplikacji, przyczyniając się do konsolidacji infrastruktury i ograniczenia zużycia oraz kosztów energii.” – podkreśla Mirosław Kulka, Presales Manager, Dell Technologies. „Innym sposobem optymalizacji centrum danych jest bardziej intensywna eksploatacja obecnej infrastruktury. W szczególności, lepsze wykorzystanie pojemności oraz zasilanie i chłodzenie to obszary, które często można udoskonalić poprzez: zastosowanie wysoce wydajnego sprzętu, efektywnego zarządzania zasilaniem urządzeń, optymalną konfigurację sprzętu oraz inteligentne zarządzanie centrum danych.”

 

  1. Modernizacja sprzyjająca efektywności energetycznej

Automatyzacja i dane telemetryczne są tu kluczowe, ponieważ prowadzą do uproszczenia i usuwają potrzebę ludzkiej ingerencji w zarządzanie zasilaniem. Wdrożenie tych technologii może pomóc ograniczyć zużycie energii poza szczytem i szybciej identyfikować problemy dotyczące wydajności energetycznej. Inne nowe technologie, jak sztuczna inteligencja, programowe sterowanie aplikacjami i tryby ekologiczne mogą również odgrywać rolę w ograniczaniu zapotrzebowania na chłodzenie i energię niezbędną do zasilenia infrastruktury.

 

„Bardzo ważnym aspektem tej analizy jest zdolność określenia momentu wycofania przestarzałego sprzętu, w celu zapewnienia bezpiecznego i odpowiedzialnego ponownego wykorzystania jej elementów. Ważne jest aby współpracować z partnerem, który chroni wrażliwe dane, szuka możliwości regeneracji i powtórnego wykorzystania komponentów w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym oraz zdolnego do odzysku nadających się do tego cennych materiałów na koniec okresu ich eksploatacji.” – zaznacza Mirosław Kulka.

 

  1. Konsolidacja sprzętu

Konsolidacja sprzętu stanowi jeden z najlepszych sposobów ograniczenia emisji dwutlenku węgla i fizycznej zajętości w centrum danych. Według badania przeprowadzonego niedawno przez firmę Forrester dla Dell Technologies firmy przewymiarowują swoje środowiska magazynowania danych o około 37% co sugeruje, że spora liczba klientów mogłaby skorzystać na konsolidacji. Ograniczając dane, zwiększając gęstość dysków i ograniczając zbędny sprzęt, firmy mogą modernizować się w sposób ograniczający koszty przy jednoczesnej dbałości o środowisko.

 

„Firmy powinny też uwzględnić modele usługowe oraz rozwiązania na żądanie np. Dell APEX. Może to wyeliminować marnotrawstwo infrastruktury poprzez używanie tylko tego, co potrzebne, a przez to uzyskiwanie oszczędności energii.” – zwraca uwagę Mirosław Kulka. „W tworzeniu bardziej zrównoważonych centrów danych, każda firma ma swój charakterystyczny wpływ na środowisko oraz swoją dojrzałość. Chociaż centrum danych każdego klienta jest wyjątkowe, wszyscy mogą skorzystać na ograniczeniu kosztów i oszczędnościach energetycznych, jeśli wdrożą wszechstronną strategię i konsekwentne podejście łączące odpowiednie schematy, technologie i procesy.”

 

„Proponujemy niezrównaną wiarygodność – podkreśla w wywiadzie okładkowym Mariusz Ziółkowski, Senior Country General Manager TD SYNNEX