Oracle kupi dostawcę oprogramowania medycznego Cerner za 28,3 mld USD.

W ciągu 44 lat kierowania Oracle, Larry Ellison nigdy nie wydał takich pieniędzy na zakup jakiegokolwiek biznesu. 

Od 2005 roku Oracle piętnastokrotnie przeznaczał na przejęcie co najmniej 1 miliard dolarów. Siedem z tych transakcji przekroczyło 5 miliardów dolarów. W 2009 roku firma Oracle zgodziła się zapłacić 7,4 miliarda dolarów za Sun Microsystems, otwierając swoje portfolio na serwery i sieci pamięci masowej, aby wyjść poza oprogramowanie. Największą dotychczas transakcją Oracle było przejęcie PeopleSoft za 10,3 miliarda dolarów w 2004 roku.

Zakup Cernera to prawie trzykrotność tej ceny. Oracle wkracza we współczesną erę fuzji i przejęć – grę na niewyobrażalnych dla zwykłego człowieka kwotach. Rywale firmy wcześniej wykorzystali swoją rosnącą kapitalizację rynkową i nadwyżki zainwestowali w przejęcia, aby wejść na inne obszary rynku. Teraz podobnie robi Oracle. To pierwsza megatransakcja dla Oracle od czasu zakupu za 9,3 miliarda dolarów dostawcy oprogramowania do zarządzania biznesem w chmurze NetSuite w 2016 roku. Larry Ellison, prezes Oracle, był największym udziałowcem NetSuite, posiadającym w tym czasie około 40% udziałów w firmie.

„Gdyby ta umowa [z Cernerem] została sfinalizowana, mogłaby oznaczać powrót do dni agresywnych przejęć Oracle, podczas których firma bardzo skutecznie przechwyciła dotychczasową przestrzeń aplikacji klient-serwer” – napisali analitycy Stifel w raporcie po ogłoszeniu wiadomości o prawdopodobnej transakcji – „Tym razem wyróżnia się to, że sektor jest w trakcie silnego wzrostu napędzanego przez przejście na chmurę”.

Zakup Cernera przez Oracle to jedna z największych transakcji roku, porównywalna z przejęciem Slacka przez Salesforce (27,1 mld USD) i Afterpay przez Square (29 mld USD). Wśród innych kluczowych transakcji jest także zakup przez Microsoft dostawcy oprogramowania do rozpoznawania mowy – Nuance (16 mld).

Cerner, który został założony w 1979 roku, dwa lata po tym, jak Ellison stworzył Oracle, jest drugim co do wielkości dostawcą technologii elektronicznej dokumentacji medycznej. Szpitale i placówki medyczne, głównie w USA i Kanadzie, korzystają z oprogramowania firmy, dzięki czemu lekarze i personel mogą w bezpieczny sposób udostępniać dane medyczne pacjentów i recepty.

 

„To dla mnie wyzwanie i odpowiedzialność, które z entuzjazmem podejmuję.”- podkreśla Wojciech Zaskórski, General Manager w Lenovo Polska w programie IT Reseller TV „Liderzy Branży”