Orange podpisuje umowę PPA na energię słoneczną we Francji

Operator telekomunikacyjny Orange podpisał umowę zakupu energii (PPA) w celu pozyskania energii słonecznej we Francji.

Orange France i francuski deweloper energii słonecznej i magazynowania ZE Energy ogłosiły w tym tygodniu 15-letnią umowę na odbiór 90 GWh rocznie produkowanych przez nową hybrydową elektrownię słoneczną budowaną w Landes.

Budowa parku solarno-magazynowego – zlokalizowanego na 60 hektarach gruntów miejskich w Vert – rozpoczęła się w czerwcu 2023 roku. Zostanie on podłączony do sieci dystrybucji energii elektrycznej Enedis na początku 2025 r. i zasili sieć Orange.

Instalacja będzie połączeniem elektrowni fotowoltaicznej o mocy 77 MWp z systemem magazynowania energii w akumulatorach litowo-jonowych o pojemności 14,8 MW/33,5 MWh.

„Orange France kontynuuje swoją strategię dostaw energii odnawialnej, aby zmniejszyć ślad węglowy swojej działalności – powiedział Jean-François Fallacher, zastępca dyrektora zarządzającego Orange i CEO Orange France. – Ten rodzaj umowy PPA gwarantuje nam konkurencyjną energię odnawialną, a także pozwala, dzięki akumulatorom, przechowywać ją w przypadku nadwyżki, aby uniknąć strat. Jesteśmy dumni z podpisania tej umowy z ZE Energy, młodą francuską firmą, niezależnym producentem energii odnawialnej i pionierem w rozwoju nowych hybrydowych modeli produkcji”.

Orange dąży do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2040 roku. Operator podpisał wcześniej dwie umowy PPA na panele słoneczne we Francji z firmami Total i Engie o łącznej mocy ponad 130 MW, trzy umowy PPA w Polsce i dwie umowy PPA w Rumunii z firmami Enery i Engie.

Operator telekomunikacyjny instaluje również panele słoneczne w lokalizacjach sieciowych i centrach danych. Firma wdrożyła panele słoneczne w dwóch centrach danych w Polsce w Łodzi i Warszawie oraz w Bercenay-en-Othe we Francji.

W Rumunii firma wdraża panele w 300 lokalizacjach sieciowych oraz czterech centrach połączeń komunikacyjnych i centrach danych. Do sierpnia 2023 r. zainstalowano 650 paneli słonecznych w trzech centrach połączeń międzysieciowych w Konstancy, Braszowie i Timiszoarze, a także w 133 lokalizacjach sieciowych. W Afryce Orange wykorzystuje energię słoneczną w centrach danych na Wybrzeżu Kości Słoniowej – w Yamoussoukro i Grand Bassam – oraz w Burkina Faso w Wagadugu.

W 2022 r. Orange uruchomił również fundusz węglowy o wartości 50 mln euro (56,3 mln USD) w celu finansowania projektów zalesiania i odbudowy ekologicznej.

Bardzo dobre wyniki Orange Polska. Kolejny rok wzrostów i konsekwentnej realizacji strategii .Grow