OVHcloud potwierdza zaangażowanie w rozwój ekosystemu obliczeń kwantowych, inwestując w swój pierwszy komputer kwantowy

OVHcloud, największy europejski dostawca usług chmurowych, potwierdza zaangażowanie w rozwój ekosystemu obliczeń kwantowych, inwestując w pierwszy komputer kwantowy i wchodząc tym samym w nową erę badań i rozwoju. Zaprojektowany przez francuską firmę Quandela komputer MosaiQ jest zasilany przez procesor fotoniczny.

Oparte na procesorze kwantowym (Quantum Processing Unit, QPU) urządzenie zapewni działowi R&D OVHcloud odpowiednie narzędzia, które pozwolą na zwiększenie postępów w dziedzinie obliczeń kwantowych. To kolejny krok do stworzenia ogłoszonej w ubiegłym roku oferty koncentrującej się na obliczeniach kwantowych jako usługi (as-a-service), udostępnionej za pośrednictwem emulatorów – w tym także Perceval, czyli oprogramowania do symulacji komputerów fotonicznych, opracowanego przez firmę Quandela.

OVHcloud wspiera rozwój komputerów kwantowych, pozostając aktywnie zaangażowanym na rzecz otwartych ekosystemów, poprzez inicjatywę France Quantum, której jest współinicjatorem. Rozwój technologii kwantowych jest także realizowany przez OVHcloud Startup Program. Oprócz pomocy technicznej zapewnia on start-upom innowacyjne rozwiązania w zakresie sprzętu, jak i oprogramowania oraz fachowe doradztwo i wsparcie finansowe. Wspólne działania zdążyły już zaowocować osiągnięciem znaczących postępów. To właśnie infrastruktura OVHcloud pozwoliła na skuteczną ewaluację koncepcji firmy Quandela, dzięki czemu pierwsi klienci firmy mogli łączyć się ze swoimi QPU (Quantum Processing Unit) za pośrednictwem infrastruktury OVHcloud. Obecnie technologia Quandela Perceval jest również dostępna dla klientów OVHcloud Public Cloud, którzy chcą odkryć zalety kwantowych emulacji.

 

„Dzięki tej inwestycji OVHcloud jest pierwszym europejskim dostawcą usług cloud, który zamówił fotoniczny system kwantowy. Co lepiej realizuje ideę Innovation for Freedom, w którą wierzymy, jeśli nie całkowicie przełomowa koncepcja quantum computingu?” – podkreśla Miroslaw Klaba, R&D Director OVHcloud.

 

System Quandela zostanie dostarczony jesienią tego roku i będzie oparty na platformie, którą można aktualizować dzięki zastosowaniu technologii fotonicznej. Dzięki rekonfigurowanemu procesorowi QPU system będzie można modyfikować za pomocą nowych modułów, zwiększając dynamicznie jego zdolności obliczeniowe. To znaczący postęp, torujący drogę do kwantowej przyszłości.

 

“Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za zaufanie OVHcloud, ponieważ to pierwsze zamówienie na Quantum Processing Unit, które będziemy realizować. Jest to dla nas także znaczące osiągnięcie i ogromny krok po tym, jak jako pierwszy europejski startup połączyliśmy komputer kwantowy z chmurą publiczną. Obecna wersja zapewni moc obliczeniową 2 kubitów i będzie można ją łatwo aktualizować dzięki naszemu modularnemu podejściu.” – mówi Valerian Giesz, CEO & cofounder Quandela.

 

IT RESELLER nr. 349/2023 „Nasi partnerzy mogą liczyć na jeszcze większe wsparcie”- podkreśla w wywiadzie okładkowym Andrzej Sowiński, dyrektor zarządzający HP Inc Polska.