OVHcloud prezentuje autorską technologię Hybrydowego Zanurzeniowego Chłodzenia Cieczą dla nowej generacji centrów danych.
OVHcloud, europejski lider rynku chmurowego, zaprezentował nową, autorską technologię Hybrydowego Zanurzeniowego Chłodzenia Cieczą (Hybrid Immersion Liquid Cooling). Dział R&D grupy postawił na nowatorskie podejście do chłodzenia centrum danych, łączące zalety chłodzenia cieczą i chłodzenia zanurzeniowego.
Zaprojektowana konstrukcja pionowej szafy może pomieścić aż do 48 serwerów (1U). Każdy z nich znajduje się w niezależnej kasecie, której obwody zanurzone są w płynie dielektrycznym. Tradycyjnie najgorętsze elementy: CPU oraz GPU, wyposażono w system bezpośredniego chłodzenia cieczą z dodatkową konwekcyjną wężownicą serpentynową zamontowaną w zbiorniku, zapewniającą dodatkową powierzchnię chłodzenia.
Nowe, hybrydowe rozwiązanie OVHcloud oparte jest na 16 zgłoszonych, autorskich patentach i znacząco prześciga dostępne obecnie rozwiązania. System oferuje wiele zalet, do których należą między innymi:
- Pasywna konstrukcja bez pomp oraz wentylatorów oznacza zerowy pobór mocy na chłodzenie szafy oraz brak hałasu
- Szafy o dużej mocy mogą pracować przy temperaturach dopływu do 45°C
- Moc infrastruktury chłodniczej zmniejszona o co najmniej 20,7% na poziomie DC
- Skalowalna konstrukcja pozwoli pomieścić do dwóch lub trzech razy więcej serwerów niż zwykle 37U/m2, co przekłada się na większą moc obliczeniową
- Lepsze zatrzymywanie ciepła generowanego przez centrum danych oznacza usprawnienie systemów odzyskiwania ciepła
- Możliwość zmniejszenia CapEx (nakłady inwestycyjne)
- Niższe OpEx (wydatki operacyjne) dzięki zmniejszonemu poborowi mocy
- PPUE (Partial Power Usage Effectiveness) zoptymalizowane do poziomu 1.004,
- WUE (Water Use Efficiency) zredukowane do 0
Rozwiązanie cechuje więc wiele zalet, począwszy od oszczędności energii, zwiększonej mocy obliczeniowej i zmniejszonego zużycia wody, a także adresowania problemów związanych z długoterminową stabilnością i możliwością obsługi centrów danych w regionach świata o trudnych warunkach klimatycznych. Technologia znajduje zastosowanie w takich branżach jak bankowość, badania naukowe oraz medyczne a także w sektorze gamingu.