Panasonic i Volkswagen opracowali mobilne rozwiązanie do testowania pojazdów AMTS – Automotive Mobile Test Solution.

Efektem współpracy firm Panasonic i Volkswagen jest nowa wersja stworzonego przez Panasonic urządzenia AMTS (automotive mobile test solution) służącego do prowadzenia testów diagnostycznych pojazdów przez ich zejściem z linii produkcyjnej. Rozwiązanie jest obecnie wykorzystywane w fabryce Volkswagen we Wrześni do produkcji samochodów dostawczych VW Crafter.

 

Zadaniem obu firm było stworzenie wzmocnionego, wszechstronnego i jednocześnie dostosowanego do indywidualnych potrzeb Volkswagena urządzenia, które usprawni prowadzenie testów produkcyjnych. – Razem z firmą Volkswagen określiliśmy wymagania mobilnego urządzenia testującego – mówi Gunnar Samsen, Project Manager w firmie Panasonic Computer Products Europe. Naszym celem było nie tylko stworzenie rozwiązania dostosowanego do indywidualnych wymogów technicznych, ale też optymalizacja produktu z myślą o innych, przyszłych zastosowaniach. Ponadto chcieliśmy udoskonalić konstrukcję AMTS tak, by urządzenie umożliwiało pracownikom produkcyjnym wykonywanie ich pracy tak sprawnie, jak to tylko możliwe – dodaje Gunnar Samsen.

 

AMTS to specjalna nakładka na tablet Panasonic FZ-M1. Dzięki niej urządzenie może być z łatwością umieszczone na kierownicy lub desce rozdzielczej pojazdu. Zadaniem całego zestawu AMTS jest uruchomienie jednostek sterujących w pojeździe. AMTS łączy się poprzez system OBD z komputerem samochodu, a następnie zbiera wszystkie informacje, które są tam dostępne, związane ze stanem technicznym układów i podzespołów pojazdu. Jednocześnie może działać w drugą stronę – pozwala wprowadzać dane i parametry, które powinny być monitorowane i ustawić ich prawidłowe wartości. Sama nakładka obejmuje cztery programowalne klawisze funkcyjne, które umożliwiają błyskawiczne uruchomienie najważniejszych funkcji, np. czytnika kodów kreskowych czy modułu podczerwieni, który zapewnia komunikację z innymi urządzeniami.

 

 

AMTS oparty jest na tablecie Panasonic Toughpad FZ-M1 i spełnia wszystkie nasze wymagania produkcyjne. Używamy sprzętu do uruchamiania jednostek sterujących w pojeździe. Możemy dzięki niemu połączyć się z zewnętrznym interfejsem komunikacyjnym pojazdu, jak również pobrać informacje z systemu UPS-Client. Również sama konstrukcja AMTS spełnia nasze potrzeby, co oznacza, że jest kompatybilna z każdą kierownicą – mówi Christoph Lach, Project Manager w Volkswagen AG.

 

W tworzeniu AMTS brała udział jednostka Panasonic Global Docking Solutions (GDS) specjalizująca się w produkcji urządzeń dokujących. Jej zadaniem było między innymi zaprojektowanie takiej konstrukcji, którą można stabilnie umocować na kierownicy. Dla pracowników fabryki Volkswagen Września/ Białężyce, produkującej nowe samochody dostawcze VW Crafter, urządzenie okazało się bardzo pomocne. – AMTS jest o wiele bardziej ergonomiczne, lżejsze i bardziej poręczne, a dzięki specjalnym uchwytom lepiej trzyma się na kierownicy samochodu – przyznaje Sebastian Janiszewski, Specjalista ds. Automatyzacji w fabryce Volkswagen Września/ Białężyce.