Partnerstwo firm Fortinet i Siemens ma zagwarantować najlepszą w swojej klasie ochronę sieci przemysłowych OT (Operational Technology).

Fortinet, światowy lider w dziedzinie zintegrowanych i zautomatyzowanych rozwiązań cyberochronnych, zawarł partnerski sojusz technologiczny z firmą Siemens, globalną potęgą specjalizującą się w rozwiązaniach cyfrowych dla branż związanych z przetwarzaniem energii elektrycznej, transportem oraz wydobyciem ropy i gazu. Zapowiedziano również wprowadzenie do oferty pierwszego zintegrowanego, stworzonego na bazie technologii obu firm rozwiązania oraz zawarcie wzajemnej umowy resellerskiej (Worldwide Bundle Partner Agreement), dzięki której zaspokajane będą unikalne potrzeby firm zarządzających operacyjnymi sieciami przemysłowymi (Operational Technology, OT) w zakresie ich bezpieczeństwa i łączności.

 

Dotychczas środowiska OT najczęściej były izolowane od reszty sieci IT, jednak coraz częściej zarządy firm widzą korzyści płynące z ich połączenia. Główną zaletą jest poprawa wyników biznesowych dzięki elastyczności zarządzania sieciami i możliwości wymiany informacji między nimi, ale stwarza to jednocześnie ryzyko wystawienia systemów kontroli przemysłowej (ICS) na cyberataki. Według wyników ankiety SANS 2019 OT/ICS, nieco ponad 50% respondentów oceniło poziom ryzyka ataku na ICS w swojej firmie jako „poważny/krytyczny” lub „wysoki”. Jednak, biorąc pod uwagę naturę wielu środowisk OT, tradycyjne rozwiązania ochronne mogą czasem pozostawić luki w zabezpieczeniach starzejących się lub wrażliwych systemów. Ponadto, wdrożenie niezawodnych systemów łączności i ochronnych w trudnych w zarządzaniu i często zdalnych środowiskach lub podstacjach elektrycznych nigdy nie było łatwe. Chociaż istnieją produkty o wzmocnionej konstrukcji, montaż i wdrażanie różnych elementów kompletnego rozwiązania może powodować problemy z łącznością, niezawodnością, a nawet fizycznym bezpieczeństwem.

 

Podkreślając rosnące znaczenie cyberbezpieczeństwa w środowiskach OT oraz potrzebę stworzenia rozwiązań specjalnie dla sieci OT, Siemens dołączył do programu partnerskiego Fortinet Fabric-Ready Technology Alliance, aby sprostać wyzwaniom związanym z konwergencją sieci OT i IT. Fortinet zaprasza partnerów technologicznych do dołączania do ekosystemu Fortinet Security Fabric, dzięki któremu firmy mogą integrować swoje rozwiązania ochronne, zapewniając tym samym jeszcze większy poziom bezpieczeństwa, co przekłada się na konkretną wartość dla korzystających z tych systemów klientów.

 

„Sieci OT są coraz bardziej narażone na cyberzagrożenia z powodu ich konwergencji z systemami informatycznymi. Dzięki współpracy z firmą Siemens, światowym liderem w dziedzinie rozwiązań cyfrowych OT, Fortinet kontynuuje rozbudowywanie platformy Fortinet Security Fabric o rozwiązania związane z sieciami OT. To partnerstwo pozwala naszym klientom jeszcze lepiej chronić swoją infrastrukturę oraz ułatwia opracowywanie i dostarczanie kompleksowych rozwiązań bezpieczeństwa zaprojektowanych specjalnie dla środowisk OT.” – powiedział John Maddison, EVP of products and CMO, Fortinet.

 

 „Firmy korzystające z systemów OT mają unikalny zestaw wymagań, jeśli chodzi o łączność i bezpieczeństwo. Współpraca z Fortinet podkreśla znaczenie cyberbezpieczeństwa w środowiskach OT. Jako partner w programie Fortinet Fabric-Ready jesteśmy w stanie dostarczyć naszym klientom wiodącą technologię cyberochronną, którą można zintegrować ze środowiskiem naszych dotychczasowych klientów oraz z wdrażanymi przez nich nowymi projektami. Zapewnia to nie tylko ciągłość działania ich sieci, ale także gwarantuje bezpieczeństwo nawet w najtrudniejszych warunkach.” – powiedział Hannes Barth, General Manager, Siemens Ruggedcom.

 

Na pierwsze zintegrowane rozwiązanie firm Fortinet i Siemens składają się firewall następnej generacji FortiGate oraz rodzina przełączników i routerów Ruggedcom Multi-Service Platform. Zwiększają one poziom cyberbezpieczeństwa w lokalizacjach z trudną w obsłudze infrastrukturą sieciową OT, takich jak podstacje elektryczne. Dzięki temu, że rozwiązanie to jest dostępne w postaci jednego urządzenia, wyeliminowano potencjalne problemy związane z zasilaniem, zajmowaną przez nie przestrzenią, bezpieczeństwem fizycznym i łącznością, zwykle spotykane w sytuacjach, gdy do infrastruktury trafia wiele urządzeń. Wdrażanie i bieżąca obsługa ułatwione są dzięki możliwości zdalnego zarządzania. Oprócz tego wspólnego rozwiązania na bazie zawartej umowy resellerskiej Siemens będzie dołączał do urządzenia APE 1808 firewall FortiGate w postaci wirtualnej maszyny, aby rozszerzyć swoją ofertę dla środowisk IT.