Perspektywy pracy hybrydowej i zdalnej zdaniem Polaków w najnowszym badaniu Pracuj.pl
Praca zdalna i hybrydowa na dobre osadziła się w codzienności. W ten sposób pracuje już 35% Polaków badanych przez Pracuj.pl. Pracownicy „hybrydowi” najchętniej spotykają się w biurach w poniedziałki. Dziś większość z nich nie wyobraża sobie pełnego powrotu do biur. 9 na 10 nie chce wracać do modelu stacjonarnego, ale tylko co czwarty preferuje w pełni zdalny tryb. Odwrotu od zmian już nie ma – większość badanych zwraca uwagę w ofertach pracy na podejście firm do elastycznych modeli zatrudnienia. Przedstawiamy opinie pracowników zdalnych i hybrydowych dotyczące pracy dziś i jutro.
Najważniejsze wyniki badania:
- 35% Polaków badanych przez Pracuj.pl pracuje zdalnie lub hybrydowo.
- Szczególny udział dużych miast i grupy 25-34 w pracy hybrydowej.
- Poniedziałki to dzień najczęstszych wizyt pracujących hybrydowo w firmie.
- 91% pracujących hybrydowo/zdalnie chce kontynuować ten model.
- Najczęściej preferowanym modelem pracy po pandemii jest praca hybrydowa.
Hybrydowa twarz nowej normalności
Czy dziś można wyobrazić sobie codzienne życie bez pracy zdalnej lub hybrydowej? Mimo że już przed pandemią niektórzy wykonywali swoje obowiązki zawodowe w domowym zaciszu, to dopiero pierwszy lockdown uświadomił pracownikom i pracodawcom, że praca zdalna jest możliwa, a jej efekty są czasem zaskakująco dobre. Stopniowe odmrażanie kolejnych branż i otwieranie biur stało się z kolei zaproszeniem do rozwoju modeli hybrydowych, umożliwiających utrzymanie kontaktów czy pracy zespołowej przy pandemicznych obostrzeniach.
Analizy wypowiedzi ekspertów rynku pracy i wyniki badań pokazują, że nie ma powrotu do sytuacji sprzed pandemii. Jaką opinię na ten temat mają sami zainteresowani – osoby wykonujące pracę w modelu zdalnym lub hybrydowym? Na to pytanie odpowiada badanie Pracuj.pl „Polacy w nowym środowisku pracy”, w którym zapytaliśmy reprezentatywną grupę 1820 Polaków o kwestie związane z nowymi modelami pracy. Szczególną uwagę poświęciliśmy badanym pracującym zdalnie lub hybrydowo w IV kwartale 2021 roku.
Co trzeci pracownik zdalny lub hybrydowy
Nagły wybuch popularności pracy zdalnej i hybrydowej w pierwszych miesiącach pandemii był naturalną reakcją na zagrożenie w postaci koronawirusa, Jednak dziś stanowią one już stały element codzienności wielu firm. Pod koniec 2021 roku już 19% aktywnych ofert na Pracuj.pl dotyczyło pracy zdalnej, kilkakrotnie więcej niż przed pandemią. Co zrozumiałe, zmiany najszybciej widoczne są zwłaszcza w dużych miastach, gdzie znajduje się więcej dużych i nowoczesnych firm na zaawansowanym etapie cyfryzacji. Praca zdalna jest też szczególnie ważna dla reprezentantów Generacji Y, łączących często bardzo aktywny etap kariery zawodowej z wychowywaniem dzieci, co zwiększa chęć podjęcia bardziej elastycznej pracy. Warto jednak zauważyć, że oferty zdalnego zatrudnienia są także szansą dla mieszkańców mniejszych ośrodków, bo otwierają przed nimi zupełnie nowe możliwości pochodzące z innych lokalizacji – komentuje Konstancja Zyzik, menedżerka ds. pozyskiwania talentów i rozwoju pracowników w Grupie Pracuj.
Hybrydowi skłaniają się bardziej ku pracy zdalnej
Przyszłość maluje się hybrydowo
Analizy pokazują trend wzrostowy w udziale ofert pracy zdalnej w 2021 roku w całej puli ogłoszeń na Pracuj.pl. Wciąż jednak ich udział nie pokrywa się skalą z dużym odsetkiem kandydatów, którzy chcieliby wykonywać obowiązki spoza biura. Co więcej, część pracodawców zapowiada ograniczanie w przyszłości skali pracy zdalnej, którą niejako wymusiła na nich pandemia. Te tarcia będą polem zarówno do budowy przewagi rekrutacyjnej dla części pracodawców, jak i obszarem ryzyka dla innych. Dlatego w ramach naszych ogłoszeń staramy się udostępniać pracodawcom tagi i szablony ofert, podkreślające ich otwartość w zakresie modeli wykonywania obowiązków – komentował Rafał Nachyna.
Praca zdalna i hybrydowa na etapie rekrutacji
Sama możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej to jedno. Inną kwestią są związane z nią benefity czy dodatkowe możliwości. Jak wpływają one na chęć aplikowania o pracę przez kandydatów, którzy już obecnie realizują zadania w tym modelu? Zdecydowana większość badanych (75%) aplikowałaby do pracodawcy, który rekompensuje pracownikom część kosztów pracy zdalnej, np. narzędzi, rachunków za prąd. Prawie tyle samo chciałoby mieć wybór modelu pracy, a także byłoby zainteresowanych aplikowaniem do pracodawcy, który ma siedzibę poza ich miejscem zamieszkania i jest gotowy zatrudniać osoby z innych lokalizacji. To kolejny sygnał istotnych zmian na rynku pracy, zgodnie z którymi poszukiwanie lepszej pracy w innych regionach nie musi się wiązać z migracją.
Nowe modele kreują przyszłość pracy
Jeszcze dwa lata temu mało który analityk przypuszczał, że rynek pracy, modele jej wykonywania, oczekiwania pracowników i możliwości ich zaspokajania przez pracodawców tak bardzo ewoluują. Wydaje się, że dziś nie ma powrotu do absolutnej dominacji sposobów wykonywania zadań znanych sprzed pandemii. Praca zdalna i hybrydowa są tak samo ważne dla pracowników, jak i kandydatów, szukających najlepszych ofert pracy. Badania Pracuj.pl pokazują, że szczególnie przywiązane do tych modeli są osoby, które miały już okazję ich spróbować.
Na wszystkie te tendencje zdają się reagować także pracodawcy. Pod koniec 2021 roku aż 19% ogłoszeń na Pracuj.pl dotyczyło pracy zdalnej – jeszcze w listopadzie 2020 roku było to blisko trzykrotnie mniej. Przyszłe lata pokażą, w jakim stopniu oczekiwania pracowników spotkają się z gotowością pracodawców na zmiany.