Planet Heroes, Broomee i Trusense, trzy polskie startupy reprezentują Polskę podczas Samsung OneWeek dla młodych innowatorów w Budapeszcie.
Program Samsung OneWeek to globalna inicjatywa firmy w zakresie odpowiedzialności społecznej, która zakłada wsparcie dla młodych przedsiębiorców oraz lokalnych inicjatyw w różnych częściach świata. Przez kilka dni uczestnicy mają szansę poszerzyć swoje kompetencje oraz uzyskać pomoc w zakresie opracowywania innowacyjnych rozwiązań dla swoich projektów. W wydarzeniu biorą udział trzy polskie startupy: Planet Heroes, Broomee i Trusense.
W ostatnich latach odbyło się ponad 50 edycji programu Samsung OneWeek i uczestniczyło w nich ponad 1500 wolontariuszy. Już w tym roku zespoły odwiedziły kraje od Kambodży po Kazachstan i Indonezję. Pracownicy firmy Samsung pomogli m.in. w opracowaniu programów edukacyjnych i szkoleniowych dla kobiet oraz rozwiązań technologicznych dla problemów lokalnych. Podczas trwania programu na Węgrzech Samsung współpracuje z Organizacją Młodzieżową Egyesek Ifjúsági Egyesület, która koordynuje projekt i pozostaje w kontakcie z uczestnikami.
W trakcie trwającego od 18 do 24 sierpnia programu Samsung OneWeek młodzi innowatorzy codziennie mają możliwość wzięcia udziału w intensywnych warsztatach, które prowadzą wolontariusze z Korei Południowej. Celem programu jest wypracowanie przez uczestniczące organizacje najlepszych praktyk oraz znalezienie nowych rozwiązań dla zdefiniowanych problemów. Podczas tygodniowych zajęć uczestnicy mają szansę wziąć udział w wykładach prowadzonych przez ekspertów firmy Samsung oraz w grupowych dyskusjach na temat proponowanych pomysłów. Wśród wolontariuszy Samsung znaleźli się m.in. eksperci ds. marketingu i sprzedaży, projektanci oraz specjaliści z centrum badawczego Samsung R&D.
Na Węgrzech program koncentruje się na wspieraniu lokalnych projektów społecznych inicjowanych przez grupy młodzieżowe. Samsung OneWeek zachęca młodych innowatorów do realizacji własnych pomysłów i stworzenia środowiska, w którym będą mogli rozwijać się oraz poprawiać warunki życia i pracy w swoich społecznościach. W Budapeszcie razem z wolontariuszami programu nad swoimi pomysłami pracuje pięć organizacji młodzieżowych. Do grona uczestników zakwalifikowały się także trzy polskie startupy.
Planet Heroes
Główną misją startupu, założonego przez Przemysława Pyziela i Monikę Chabrzyk, jest posprzątanie naszej planety. Młodzi przedsiębiorcy postanowili wykorzystać swoje doświadczenie w crowfoundingu i założyć startup, którego działanie będzie opierało się na podobnych zasadach, jak te znane z platform finansowanych przez zaangażowaną społeczność. Dzięki aplikacji którą stworzyli, każdy może stać się superbohaterem i zostać nagrodzonym za swoje dobre uczynki na rzecz ochrony środowiska przez Patrona, który regularnie finansuje działania startupu. Użytkownicy, po zalogowaniu się do aplikacji, wybierają okolicę, którą chcą posprzątać oraz stawkę, za jaką gotowi są to zrobić. Patroni z kolei, mogą monitorować przebieg prac w danej okolicy, otrzymując od Heroes zdjęcia miejsc przed i po sprzątaniu. Obecnie młodzi przedsiębiorcy z Planet Heroes rozwijają swoje pomysły pod skrzydłami białostockiego inkubatora Samsung.
Broomee
To z kolei startup, który opracował innowacyjny system do elastycznego transportu miejskiego na żądanie. Za pomocą aplikacji, użytkownicy będą mogli zamówić przejazd, dzięki któremu dotrą na miejsce oddalone maksymalnie o 300 metrów od wybranej lokalizacji. W trakcie przejazdu dosiadają się osoby, które jadą w tym samym kierunku, a trasa jest na bieżąco modyfikowana i optymalizowana w czasie rzeczywistym. Aplikacja zapewnia dużo korzyści zarówno dla mieszkańców – szybki i wygodny przejazd, niskie opłaty oraz dla miasta – zmniejszenie ruchu na drogach oraz idącego za nim zanieczyszczenia, łatwe uruchomienie uzupełniającego transportu w razie potrzeby.
Trusense
Podczas OneWeek w Budapeszcie zaprezentuje się także startup Trusense. Pasją młodych przedsiębiorców z Warszawy jest eksploracja rynku medycznego i poszukiwanie możliwości komercyjnego zastosowania technologii VR i AR. Zaprojektowali aplikację „Serce AR”, która sprawdza potencjał wyświetlania modeli 3D w technologii AR na smartfonach, co daje większe możliwości jakości obrazu i optymalizacji. Obecnie planują także wykorzystanie AR w branży edukacyjnej i szkoleniowej. „Serce AR” to pierwszy krok do stworzenia całych atlasów anatomicznych w tej technologii. Dzięki aplikacji można pokazać m.in. przekroje narządów, animacje przepływu krwi, wady anatomiczne oraz możliwości ich leczenia.