Po raz pierwszy liczba sprzedanych smartfonów 5G przekroczyła 50% rynku.
Mniej więcej w trzy lata po pojawieniu się pierwszych telefonów z modemami 5G, urządzenia korzystające z tej technologii łączności nareszcie stanowią większość sprzedawanych na świecie smartfonów.
Według Counterpoint Research (na podstawie raportu Global Monthly Handset Model Sales Tracker) w styczniu 2022 r. penetracja sprzedaży smartfonów obsługujących 5G osiągnęła 51% na całym świecie. To pierwszy raz gdy modele z 5G przewyższyły sprzedaż smartfonów 4G. Największymi motorami tego wzrostu były Chiny, Ameryka Północna i Europa Zachodnia. Chiny miały w styczniu najwyższą penetrację 5G na świecie, wynoszącą 84%. Nacisk na 5G ze strony chińskich operatorów telekomunikacyjnych w połączeniu z gotowością producentów do dostarczania konsumentom konkurencyjnych cenowo smartfonów 5G umożliwił ten wzrost.
Penetracja smartfonów 5G w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej wyniosła odpowiednio 73% i 76%. Apple dominuje w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej z udziałem w sprzedaży wynoszącym odpowiednio ponad 50% i 30%.
Po tym, jak Apple wprowadziło iPhone’y z 5G w październiku 2020 r. (seria 12, a ostatnio też nowy SE) w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej nastąpił naturalny wzrost sprzedaży smartfonów 5G. Oczekuje się, że regiony te będą nadal znacząco przyczyniać się do wzrostu sprzedaży urządzeń 5G na całym świecie, ponieważ wśród użytkowników iOS następuje stały, systematyczny cykl wymiany pokoleń urządzeń. Średni cykl wymiany iPhone’a na nowy to 4 lata, a co za tym idzie, powoli będziemy zbliżać się do momentu, gdy ostatni użytkownicy Apple przejdą na modele zawierające już modemy 5G.
Raport wskazuje także na znaczenie stosowanych chipsetów i polityki cenowej produkujących je firm. SoC z obsługą 5G kosztują obecnie wciąż ponad 20 USD, ale zbliżają się do tej bariery. Jak twierdzi Counterpoint, gdy cena układu spadnie poniżej 20 USD, smartfony 5G pojawią się też w segmencie budżetowym.
Tymczasem modele z 5G zdominowały już segment średni. Dzięki przystępnym cenowo chipom oferowanym głównie przez MediaTek, wyraźnie spadły ceny smartfonów z 5G, więc trudno się dziwić wzrostowi popularności. Pod koniec 2021 roku ceny telefonów z modemami 5G spadły nawet poniżej 150 USD, a to oznacza większą dostępność dla mniej zamożnych użytkowników.
Azja i Pacyfik, Bliski Wschód i Ameryka Łacińska to kolejne obszary zainteresowania producentów OEM, które chcą zwiększyć penetrację 5G. Modele 5G w segmencie cenowym poniżej 150 USD są idealnym miejscem dla tych regionów, które są obecnie zdominowane przez 4G.