Podium rankingu Businessperson of the Year 2020 magazynu Fortune okupują liderzy branży technologicznej. Na czele – Elon Musk.

Charyzmatycznego CEO Tesli można nie lubić, można się z nim nie zgadzać, można krytycznie patrzyć na niektóre jego wygłupy na żywo i na Twitterze. Niemniej jednak, pochodzący z RPA biznesmen-wynalazca-wizjoner (niekoniecznie w tej kolejności) jest bez wątpienia człowiekiem, który bardzo mocno wpływa na rozwój współczesnego świata. I to zostało docenione w rankingu Fortune. 

Pierwsza 10 rankingu została zdominowana przez branżę technologiczną. Podejrzewam, że za rok może się to nieco zmienić. Jeśli szczepionki pozwolą pokonać koronawirusa, to nie zdziwię się jeśli na szczycie listy znajdą się szefowie Pfiera cz Moderny. Mamy jednak, póki co, rok 2020. Kto, zdaniem Fortune, był najważnieszymi osobistościami biznesu?

1. Elon Musk

Przyznaję, że sam do Elona Muska mam dość mieszane podejście – z jednej strony imponuje mi jako niezwykle skuteczny przedsiębiorca i wizjoner, z drugiej jednak, niepokoi mnie zawsze gdy wrzuca na Twitterze posty ocierające się o teorie spiskowe. Trudno się jednak nie zgodzić z tym, że jest on osobą dosłownie wyznaczającą trendy. Wiele lat temu uruchomił boom na płatności elektroniczne dzięki PayPal. Od lat przekonuje świat do elektromobilności z Teslą. Teraz wskazuje kierunek rozwoju w lotach kosmicznych ze SpaceX, które ma już oficjalną umowę z NASA. Przy okazji sięga wprost do mózgu, wraz z badaniami nad Neuralink.

W przeciwieństwie do, wielokrotnie uznawanego za wizjonera, Steve’a Jobsa, Musk nie jest mistrzem marketingu, nie kreuje potrzeby posiadania ubierając znaną już kategorię produktu w nowe szaty. On po prostu tworzy nowe spojrzenie na wiele rzeczy. Fortune pisze o nim tak: „Klucz do tych sukcesów? Odporność Muska. Niezwykle inteligentny, często kontrowersyjny dyrektor generalny stawia zakłady, aby przekształcić biznesy, które są większe niż większość – samochody, statki kosmiczne, interfejsy mózg-maszyna itp. – i kieruje je do sukcesu dzięki przedsiębiorczości i odwadze wykonawczej.”. To się opłaca, bo Musk należy obecnie do najbogatszych ludzi świata, ustępując tylko Jeffowi Bezosowi i (w zależności od kursów akcji Tesli i Microsoftu) czasami Billowi Gatesowi.

 

2. Lisa Su

Drugie miejsce na liście zajęła CEO AMD, Lisa Su. O sukcesach prowadzonej przez nią firmy pisaliśmy wielokrotnie. Ostatnie kilka lat to złota era dla AMD – a ostatnie premiery wskazują, że to nie jest ostatnie słowo kalifornijskiej firmy. I chociaż wiele osób siły AMD upatruje w niepowodzeniach Intela, to warto zauważyć, że „niebiescy” wcale nie zwolnili – rośnie liczba rdzeni i wydajność uzyskiwana z pojedynczego rdzenia. A mimo to AMD na kolejnych obszarach rynku notuje niezaprzeczalne sukcesy – nawet w zdominowanym dotychczas przez Intela rynku układów mobilnych.

Sukcesy firmy wpasowują się w kadencję Lisy Su jako CEO AMD. Wyjście ze ślepej uliczki rozwoju CPU/APU jaką były kolejne iteracje Bulldozera, nowa architektura ZEN, ponowne umieszczenie układów AMD w konsolach… lista sukcesów firmy z Kalifornii w czasie kadencji aktualnej CEO jest imponująca.

 

3. Jensen Huang

Prezes NVIDII ma powody do zadowolenia – i nie chodzi tylko o tę listę. Firma kierowana przez Huanga zakupiła w tym roku ARM, co daje jej niezwykłą pozycję w świecie technologii. Konsekwentnie rozwija także swoje układy graficzne oraz akceleratory AI, celując coraz silniej w dochodowy rynek data center.

Do tego, że nowe GeForce’y to także sukces chyba nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać – wystarczy spojrzeć jak szybko znikają ze sklepowych półek. Jensen Huang znalazł się na liście tak wysoko m.in. dlatego, że kierowanej przez niego firmie udało się prześcignąć wartością najdroższą dotychczas firmę chipową z USA: Intela.

 

4. Reed Hastings

To nazwisko zapewne mniej znane niż pierwsze trzy, ale zapewniam, że z usług firmy, którą kieruje Hastings korzysta większość z nas. Jest on bowiem CEO Netflixa, największej platformy streamingu wideo, która w dobie pandemii rozwija się jeszcze szybciej niż dotychczas. Firma zyskała aż 28 milionów subskrybentów w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 r. To więcej niż przez cały rok 2019 rok.

5. Elizabeth Gaines

Druga kobieta w pierwszej piątce, ale przy tym pierwsza osoba z nie-technologicznej branży. Gaines jest CEO Fortescue Metals Group, a więc firmy z dość tradycyjnej branży – przemysłu stalowego i metalurgicznego. Co ważne, jest to też pierwsza na liście osoba, której firma nie jest zlokalizowana w USA (FMG jest przedsiębiorstwem Australijskim). Miejsce w pierwszej piątce zawdzięcza świetnym wynikom firmy napędzanym przez wzmożony popyt na stal ze strony Chin.

 

Na kolejnych miejscach też znalazły się osoby z branży technologicznej. Najbogatszy człowiek świata, prezes Amazon, Jeff Bezos znalazł się na 7 miejscu, Shantanu Narayen z Adobe na 8, Ken Xie z Fortinet na 11, a Peter Wennink z holenderskiego ASML na 12. Wennik jest też pierwszym Europejczykiem na liście, co doskonale świadczy o innowacyjności w biznesie naszego kontynentu. Julie Sweet, CEO Accenture znalazła się na miejscu 14.

 

https://itreseller.pl/itrnewcyberpandemia-lockdown-sprzyja-hakerom-liczba-atakow-wzrosla-czterokrotnie/