Podjęliśmy decyzje o utworzeniu wojsk cybernetycznych – zapowiedział w czasie CYBERSEC Forum w Krakowie Minister Obrony Narodowej.

– Na polu technologicznym trwa ciągły wyścig zbrojny, nie ma w tym momencie jednostki, która nie byłaby narażona na zagrożenia cybernetyczne. To również kluczowe wyzwanie dla bezpieczeństwa całego państwa. Wojska cybernetyczne Cyber Unit są więc koniecznością – podkreślał szef resortu obrony narodowej. Działania ministerstwa w tym zakresie będą koordynowane z Kancelarią Prezydenta i Biurem Bezpieczeństwa Narodowego a także departamentem ds. wyzwań cyfrowych i cyberbezpieczeństwa w Kancelarii Premiera, którego powołanie zapowiedziała dziś w Krakowie premier Beata Szydło.
– W Polsce doświadczyliśmy ataków cybernetycznych tuż przed szczytem NATO w Warszawie. Także w tym roku, pod koniec czerwca wirus Petya zadał poważne straty Ukrainie i przedsiębiorstwom ukraińskim. Z kolei w lipcu zaatakowano amerykańskie elektrownie, w tym elektrownie jądrowe. Podczas nielegalnego referendum w Katalonii rosyjscy hakerzy pomogli złamać blokady na serwerach gromadzących głosy, założone przez rząd Hiszpanii. Nasz główny przeciwnik uczynił z informacji swoją najważniejszą broń. Wykorzystywane są wszelkie środki, dzięki którym można zmanipulować opinię publiczną. Całe społeczeństwa mogą być zainfekowane narzędziami propagandowymi – mówił Antoni Macierewicz i dodawał – MON ponosi odpowiedzialność za zapewnienie cyberbezpieczeństwa w cyberprzestrzeni na poziomie państwowym i nikt nie zwolni nas z tej odpowiedzialności.
– Cyfrowe państwo musi być bezpieczne. Jestem przekonana, że dzięki ustawie nad którą teraz pracujemy, Polska będzie krajem bardziej odpornym na ataki i zagrożenia płynące z cyberprzestrzeni – mówiła w trakcie konferencji CYBERSEC Forum szefowa resortu cyfryzacji.
– Bezpieczeństwo w sieci jest tak samo istotne, jak poza nią. Narodowe cyber-prawa powinny obowiązywać globalnie, tak jak to jest w przypadku praw niezwiązanych ze sferą cyber. Zespoły szybkiego reagowania powoływane są już w całej Europie. Należy skupić się na odporności, ograniczaniu i obronie – mówił obecny w Krakowie Sir Julian King unijny komisarz ds. bezpieczeństwa.