Podwojone wydatki na inwestycje w Polsce oraz spadek sprzedaży i liczby zamówień – Grupa TRUMPF przedstawiła dane za rok obrotowy 2023/24

Grupa TRUMPF działająca w branży high-tech przedstawiła dane za rok obrotowy 2023/24. Sprzedaż spadła o 3,6 procent do 5,2 mld euro, a wartość zamówień zmalała o 10,4 procent do 4,6 miliarda euro. Liczba pracowników na całym świecie wzrosła o 650 do ponad 19 000. W obszarze elektroniki, która dostarcza klientom zaawansowane technologicznie komponenty, największym ośrodkiem jest Polska, gdzie w ostatnich miesiącach zrealizowanych zostało kilka kluczowych inwestycji.

Na koniec roku obrotowego 2023/24, 30 czerwca 2024 r. Grupa TRUMPF odnotowała spadek sprzedaży o 3,6 procent do 5,2 mld euro (rok obrotowy 2022/23: 5,4 mld euro). Wartość zamówień spadła drugi rok z rzędu do kwoty 4,6 mld euro (rok obrotowy 2022/23: 5,1 mld euro). To o 10,4 proc. mniej niż w roku poprzednim. Zysk operacyjny przed odsetkami i opodatkowaniem (EBIT) spadł o 114 mln euro do 501 mln euro
w wyniku spadku sprzedaży w porównaniu z rokiem poprzednim (615 mln euro). Marża EBIT spadła do 9,7 proc. (rok wcześniej: 11,5 proc.).

„Spowolnienie gospodarki światowej i niepewność geopolityczna doprowadziły w minionym roku obrotowym do znacznej niechęci klientów na wszystkich kontynentach do nowych inwestycji. Jednocześnie odczuliśmy skutki ostrzejszej niż kiedykolwiek wcześniej konkurencji, na przykład ze strony chińskich firm. Patrząc w przyszłość, zakładamy, że kolejne miesiące bieżącego roku obrotowego będą nadal charakteryzować się utrzymującym się słabym popytem. Grupa TRUMPF przeciwdziała kryzysowi gospodarczemu m.in. za pomocą zdecydowanych środków mających na celu poprawę zysków”. – powiedziała Nicola Leibinger-Kammüller, prezes zarządu Grupy TRUMPF.

 

Największe pojedyncze rynki firmy TRUMPF

Najsilniejszym pojedynczym rynkiem firmy TRUMPF pod względem sprzedaży były Niemcy z 824 mln euro (w roku ubiegłym: 779 mln euro), co odpowiada wzrostowi o 5,8 procent. Z kolei w Stanach Zjednoczonych sprzedaż spadła znacznie (o 11,5%), do 796 mln euro (w roku poprzednim: 899 mln euro). W Chinach, które są największym rynkiem azjatyckim, TRUMPF nieznacznie zwiększył sprzedaż o 2,2 procent, do 615 mln euro (w roku ubiegłym: 602 mln euro).

 

 

Dział obrabiarek na czele obszarów biznesowych

Jeśli chodzi o poszczególne obszary biznesowe, najwyższą sprzedaż osiągnął dział obrabiarek. Jej wartość sięgnęła 2,8 mld euro (w roku ubiegłym: 3 mld euro). Dział technologii laserowych odnotował w roku sprawozdawczym spadek sprzedaży o 1,4 mld euro (w roku ubiegłym: 1,5 miliarda euro, skorygowany o obszar działalności elektronicznej). Sprzedaż w sektorze elektroniki, który od roku obrotowego 2023/24 nie jest już częścią działu technologii laserowej i jest raportowany oddzielnie, wyniosła 572 mln euro. Odpowiada to nieznacznemu wzrostowi o 4,8% w porównaniu z rokiem poprzednim (546 mln euro). Sektor biznesowy EUV, który również jest raportowany oddzielnie, osiągnął sprzedaż w wysokości 943 mln euro. Jest to nieznaczny spadek (o 2,9%) w porównaniu z rokiem poprzednim (971 mln euro).

 

Rośnie liczby pracowników

W raportowanym okresie liczba pracowników firmy TRUMPF wzrosła o około 650 osób. Stworzono nowe miejsca pracy, w szczególności w sektorach EUV i elektroniki. Na dzień sprawozdawczy 30 czerwca 2024 r. firma zatrudniała 19 018 osób na całym świecie (w poprzednim roku: 18 352). W Niemczech liczba zatrudnionych wzrosła o 4,2 procent do 9 505 (w roku ubiegłym: 9 124). Spośród nich 6283 pracowało
w centrali w Ditzingen, Gerlingen, Hettingen i Höfingen. W przedstawianym roku 560 studentów ukończyło staż lub program współpracy w zakresie nauki i pracy, co dało wskaźnik kształcenia na poziomie 2,9 procent, który był nieco niższy niż w roku poprzednim (3,5 procent).

Liczba zatrudnionych w dziale badań i rozwoju wzrosła o 8,6 procent do 3 098 (w roku poprzednim: 2 853). Wydatki na badania i rozwój wyniosły 530 mln euro i były znacznie wyższe niż w roku poprzednim (476 mln euro). Stosunek wydatków na badania i rozwój do sprzedaży wzrósł zatem do 10,3 procent (w roku poprzednim: 8,9 procent) i pozostał na historycznie wysokim poziomie, znacznie powyżej średniej w branży.

 

Polski oddział kluczowy dla sektora elektroniki Grupy TRUMPF

Wspomniany wcześniej sektor elektroniki Grupy TRUMPF miniony rok obrotowy zakończył z dodatnim wynikiem na poziomie 572 mln euro(+4,8% rdr). Elektronika TRUMPF prowadzi już działalność w 6 krajach na 3 kluczowych dla tej branży kontynentach: w Niemczech, Polsce, USA, Japonii, Chinach i Korei, a całkowite zatrudnienie na koniec czerwca 2024 roku wynosiło 2355 osób: 672 w Niemczech, 22 w Stanach Zjednoczonych, 23 w Japonii, 21 w Korei Południowej oraz 121 osób
w Chinach, gdzie firma otworzyła nowy budynek będący hubem dla całego regionu Azji.

Niezmiennie, kluczowym oddziałem tej części biznesu Grupy pozostaje Polska, gdzie firma posiada 4 lokalizacje w Warszawie i okolicach (Zielonka, Kobyłka). Polska spółka zatrudnia ponad 1500 pracowników (+ 5% rdr), a przychody wygenerowane przez ten oddział stanowią przeszło połowę wartości przychodów sektora elektroniki Grupy TRUMPF, wynosząc 322,9 mln euro (1 391 246 000 złotych; +2,5% rdr).

Dla całego obszaru elektroniki Grupy TRUMPF to był dobry, ale również wymagający rok. Klienci są świadomi, że jakość i powtarzalność, która pochodzi z naszych zakładów jest na gwarantowanym, najwyższym poziomie. I choć są powody do satysfakcji, pozostajemy dalecy od hurraoptymizmu mając na uwadze ostatnie, trudniejsze miesiące i obecną, niestabilną sytuację. Warto bowiem pamiętać, że sektor półprzewodnikowy charakteryzuje się dużą zmiennością i jest zależny od wielu czynników, również pozabiznesowych. Dlatego pozostajemy elastyczni i stale dostosowujemy się do bieżących realiów rynkowych wciąż mocno stawiając na badania i rozwój – podkreśla Rafał Bugyi, prezes sektora elektroniki Grupy TRUMPF.

 

Podwojone koszty na inwestycje w przyszłość

W ostatnich miesiącach, oprócz wzrostu skali działalności, TRUMPF zrealizował w Polsce duże inwestycje, wśród których warto wymienić nowoczesne zakłady produkcyjne na Annopolu w Warszawie oraz w Kobyłce. W nowym zakładzie, o powierzchni 22,4 tys. mkw. zlokalizowanym na Białołęce firma uruchomiła montaż układów elektronicznych oraz innych elementów i komponentów dla szeroko pojętej elektroniki przemysłowej. W Kobyłce, na powierzchni niemal 27 000 m2 produkowane są szafy sterownicze a także moduły do technologii litografii w ekstremalnym ultrafiolecie (EUV) wykorzystywane w przemyśle półprzewodnikowym do produkcji układów scalonych.

Kolejna kluczowa inwestycja wiązała się z rozbudową centrum badawczo-rozwojowego w Zielonce. Krok ten pozwolił na przyspieszenie projektowania
i przygotowywania do produkcji technologii wysokonapięciowych (HV) dla przemysłu półprzewodnikowego. Na 3 800 mkw. powierzchni znalazły się linie montażowe, stanowiska testowe, prototypownia, magazyn, biura i laboratoria. Całkowity budżet TRUMPF Huettinger na inwestycje w Polsce był o 118% większy niż w roku poprzednim. O 62% w relacji rok do roku wzrosły także wydatki na działalność R&D.

 

ALSO CTV 2024: „Nasza praca wspólnie z ALSO, jak również partnerami ALSO, w propagowaniu świadomości najnowszych technologii (…) jest nie do przecenienia” – podkreślił Rafał Albin, Microsoft Polska