Polacy w finale europejskiej edycji Seeds for the Future 2024 w Rzymie

W minionym tygodniu miała miejsce europejska edycja programu Seeds for the Future, która odbyła się w dniach 1-5 lipca w Rzymie. W prestiżowym wydarzeniu wzięło udział 145 wybitnych studentów z 23 europejskich krajów, w tym 10 z Polski, których zgłoszenia w procesie rekrutacji wyróżniły się na tle pozostałych kilkuset kandydatów. 

Podczas swojego wystąpienia, starszy wiceprezes Huawei Europe, Radosław Kędzia, powitał wszystkich uczestników, podkreślając:

„W dzisiejszym wymagającym środowisku cyfrowym kultywowanie talentów ICT staje się ważniejsze niż kiedykolwiek. Europa stoi na czele rewolucji technologicznej, dlatego musimy inwestować w edukację i rozwój naszych młodych talentów. Pielęgnując ich umiejętności i zapewniając im odpowiednie narzędzia i możliwości, dbamy o to, by Europa pozostała liderem na globalnej scenie cyfrowej”.

„Żyjemy w czasach, w których technologia przenika każdy aspekt naszego życia – zarówno osobistego, jak i zawodowego. Dlatego ważne jest, aby nasi studenci mieli dostęp do programów edukacyjnych, które odpowiednio przygotują ich na wyzwania przyszłości – powiedziała podczas ceremonii zamknięcia programu Paola Frassinetti, podsekretarz Ministerstwa Edukacji i Nauki we Włoszech. – Koncentrując się na praktycznym zastosowaniu technologii w przemyśle i opracowywaniu rozwiązań, które mogą poprawić jakość życia, jednocześnie dbając o planetę, nasz program wyposaża studentów w umiejętności niezbędne dla przyszłych liderów”.

Projekty polskich studentów w konkursie Tech4Good

W ramach europejskiej odsłony programu Seeds for the Future 2024 zespoły z Polski również miały szansę zaprezentować swoje osiągnięcia. 10 studentek i studentów zostało podzielonych na dwie pięcioosobowe drużyny, które przez tydzień pobytu w stolicy Włoch, pod okiem mentorów – razem z innymi drużynami z całej Europy – pracowali nad własnymi projektami Tech4Good.

Pierwszy zespół, który przyjął nazwę Sie-ma, zaprezentował koncepcję aplikacji, która ułatwia ludziom dbanie o własne zdrowie i dobre samopoczucie. Dzięki spersonalizowanej grywalizacji, monitorowaniu parametrów zdrowotnych i możliwości prowadzenia dziennika, aplikacja pomaga użytkownikom lepiej zrozumieć emocje. Motywuje ich również do działania i ułatwia przygotowanie się do wizyt lekarskich, czyniąc je bardziej efektywnymi. Aplikacja Sie-ma będzie wykorzystywać technologie Huawei, takie jak sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych w chmurze.

Drugim polskim zespołem, który przykuł uwagę jury i znalazł się w pierwszej dziesiątce drużyn z całej Europy był Beelivers. Studenci z najlepszych polskich uczelni technicznych zaprezentowali projekt, którego głównym założeniem jest ratowanie pszczół. Wykorzystując Huawei Cloud, kamera zamontowana w ulu miałaby analizować obraz, a system wykrywać roztocza wywołujące śmiertelną chorobę pszczół – warrozę. Następnie system automatycznie zastosuje w ulu dym na bazie ziół, który zwalczy roztocza, nie szkodząc przy tym pszczołom.

Współpraca z InnovUP i znaczenie edukacji technologicznej

Podczas wydarzenia Huawei ogłosił również wyjątkową współpracę z InnovUp, stowarzyszeniem non-profit, które łączy i wspiera cały włoski ekosystem innowacji. Dzięki tej współpracy 24 studentów z Włoch uczestniczących w programie Seeds for the Future będzie miało możliwość uczestniczyć w Founders Academy, stworzonej przez InnovUp. Program ten, obejmujący 16 lekcji, umożliwi im zbadanie kluczowych kwestii niezbędnych dla funkcjonowania każdego nowo powstałego start-upu. Lekcje obejmą szeroki zakres tematów: od metod finansowania, ochrony własności intelektualnej, strategii projektowania po wejście na rynek, a także najskuteczniejsze strategie komunikacyjne i marketingowe potrzebne do promowania biznesu.

„Inicjatywa Founders Academy została zaprojektowana, by inspirować i wspierać innowatorów oraz przedsiębiorców w rozwijaniu ich projektów biznesowych. Dlatego jesteśmy niezwykle dumni z naszej współpracy z Huawei. Dzięki niej studenci programu Seeds for the Future oraz wielu innych przyszłych innowacyjnych przedsiębiorców będzie mogło korzystać ze szkoleń opartych na praktycznej wiedzy cyfrowej, prowadzonych przez ekspertów, profesjonalistów i liderów włoskiego świata innowacji” – powiedział Giorgio Ciron, dyrektor InnovUp.

Podczas ceremonii zamknięcia Mustafa Ermis, dyrektor ds. Zasobów Ludzkich i Szkoleń w BTK Academy w Turcji, powiedział:

„To wydarzenie jest zdecydowanie czymś więcej niż zwykłym konkursem. To wyjątkowa okazja dla naszych młodych programistów, aby pokazać i rozwinąć swoje umiejętności. Daje możliwość stworzenia nowych pomysłów i projektów, które będą miały istotny wpływ na cyfrową transformację naszego kraju”.