Półroczny wzrost cen HDD o 20% wywołany przez rozwój rynku AI

Gwałtowny wzrost popytu na rynku sztucznej inteligencji spowodował znaczne zapotrzebowanie na przechowywanie danych. W połączeniu z ograniczeniem przez producentów dysków twardych podaży ze względu na warunki rynkowe w zeszłym roku, niedobór dysków twardych o dużej pojemności od drugiej połowy ubiegłego roku doprowadził do ogólnego wzrostu cen dysków twardych. 

Źródła branżowe cytowane przez TechNews wskazały, że od trzeciego kwartału ubiegłego roku do pierwszego kwartału tego roku ceny dysków twardych wzrosły łącznie o 10–20%.

Według poprzedniego raportu Nikkei News, pomimo przewagi konkurencyjnej dysków twardych w postaci niższego kosztu jednostki pamięci, dyski SSD stopniowo zastępują dyski twarde na głównym rynku komputerów konsumenckich w przypadku urządzeń pamięci masowej poniżej 2 TB.

Zmiana ta jest spowodowana szybkością dostępu dysków SSD, która jest prawie 10-krotnie większa od dysków twardych, w połączeniu z niedawnym spadkiem cen pamięci NAND Flash, co z kolei zmniejszyło różnicę w kosztach między obiema technologiami.

W raporcie przytoczono także źródła wskazujące, że w drugim kwartale 2024 r. ceny dysków twardych będą nadal rosły, przy czym potencjalny wzrost wyniesie od 5% do 10%. Źródła wskazują również, że ceny dysków twardych utrzymują się na stałym poziomie ze względu na konkurencję dysków SSD. Według doniesień jest mało prawdopodobne, aby dostawcy natychmiast zwiększyli produkcję, aby utrzymać rosnącą tendencję cenową dysków twardych. Dlatego moment stabilizacji cen dysków twardych zależy od rozwoju sytuacji na rynkach sztucznej inteligencji i komputerów o dużej wydajności.

Wcześniej firma TrendForce przewidywała znaczny wzrost cen kontraktowych NAND Flash w drugim kwartale o 13–18%, przy czym najwyższy wzrost miał dotyczyć dysków SSD dla przedsiębiorstw.

Pomimo tego, że Kioxia i WDC zwiększyły wskaźniki wykorzystania mocy produkcyjnych w porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku, pozostali dostawcy utrzymali konserwatywne strategie produkcyjne.

Nieznaczny spadek zakupów pamięci NAND Flash w drugim kwartale – w porównaniu z pierwszym – nie umniejsza ogólnej dynamiki rynku, na którą w dalszym ciągu wpływają malejące zapasy dostawców i wpływ cięć w produkcji. Jednak według źródeł branżowych cytowanych w tym samym raporcie światowe pogorszenie koniunktury gospodarczej w 2023 r. i wynikający z niego spadek popytu na serwery doprowadziły do strat nawet dla dostawców dysków twardych o mniejszej pojemności.

W rezultacie producenci wdrożyli strategie ograniczania produkcji, zmniejszając pojemność o 20% w nadziei na stabilizację cen dysków twardych. Mimo to rosnący popyt na rynku sztucznej inteligencji od początku 2023 r. spowodował gwałtowny wzrost popytu na produkty HDD o dużej pojemności.

Ponieważ dostawcy nie ogłosili planów zwiększenia mocy produkcyjnych, źródła branżowe cytowane w raporcie przewidują, że niedobory w zakresie produktów HDD o dużej pojemności będą się utrzymywać przez cały ten kwartał, a być może nawet przez cały rok.