Polscy programiści oczami zagranicznych zleceniodawców – dlaczego chcą z nimi pracować?
Polscy programiści oczami zagranicznych zleceniodawców – dlaczego chcą z nimi pracować? Są doceniani za umiejętności, solidne wykształcenie, a także za elastyczność i zaangażowanie. Polscy specjaliści IT cieszą się największym powodzeniem wśród zagranicznych firm. Tak wynika z najnowszego badania polskich programistów przeprowadzonego przez portal NoFluffJobs. Połowa ankietowanych wskazała, że wśród otrzymanych ofert, najwięcej pochodziło od niemieckich i angielskich firm.
Najnowsze dane opublikowane przez IT Market Snapshot pokazują stale rosnące zapotrzebowanie na programistów. W I kwartale 2022 roku opublikowanych zostało ponad 26 tysięcy ofert skierowanych do branży IT w Polsce. W porównaniu do ostatniego kwartału 2021 roku liczba pracodawców poszukujących specjalistów wzrosła o 8%. Jednocześnie rośnie też zaufanie zagranicznych zleceniodawców do polskich programistów. Według najnowszych badań firmy Devire tylko w zeszłym roku blisko połowa wszystkich polskich ekspertów IT otrzymała ofertę pracy od firmy, która nie ma siedziby lub przedstawicielstwa w naszym kraju. Ponadto, zagraniczni zleceniodawcy starają się o partnera biznesowego w postaci krajowych firm, które są w stanie dostarczyć wykwalifikowaną kadrę.
Polska przyciąga coraz więcej zagranicznych marek, które otwierają tu swoje filie. Potwierdza to tegoroczne badanie społeczności IT Bulldogjob. Twórcy raportu prognozują, że w najbliższych latach krajowy rynek zostanie zdominowany przez firmy o zagranicznym kapitale. Póki co większość programistów, bo aż 54% ankietowanych, podało w badaniu, że nadal jest zatrudniona w polskich spółkach. Natomiast 45% uczestników potwierdziło, że pracuje w firmach zagranicznych. Z najnowszych badań przeprowadzonych z kolei na pracodawcach z branży IT wynika, że w samej Europie jest obecnie 300 tys. wakatów, a ich liczba ma wzrosnąć w ciągu najbliższych sześciu lat do miliona. To jeden z powodów, dla których zagraniczne firmy szukają i nadal będą poszukiwać fachowców w innych krajach oraz lokować w nich swój kapitał.
Rośnie zaufanie do programisty z Polski
W Polsce nie brakuje wyspecjalizowanych w danej dziedzinie programistów oraz developerów. To ważny czynnik, który wyróżnia nasz kraj na arenie międzynarodowej oraz przyciąga uwagę zagranicznych firm.
Zaufanie zagranicznych zleceniodawców napędza krajowy rynek IT i nie ukrywam, że napędza również nas w Luxoft Poland. Polska nie jest już centrum okazyjnych usług outsourcingowych, a polscy programiści są cenieni za swoje zaangażowanie. Właśnie takie postrzeganie naszego rynku IT zaczyna dominować w Europie i umacnia pozycję Polski. W Luxoft Poland mamy projekty, które zaczynały jako coś niewielkiego, a potem ewoluowały w długotrwałą współpracę, ponieważ styl i jakość pracy naszych specjalistów IT spodobały się klientowi. Prowadzą je silne zespoły, których rdzeniem się programiści z co najmniej pięcioletnim stażem. Stanowią oni 85% naszej kadry, co sprawia, że klienci powierzają nam coraz większy zakres odpowiedzialności za zlecone projekty. To najlepsza prognoza na przyszłość. Nie tylko dla naszej firmy, ale też dla całego kraju – wyjaśnia Artur Pawłowicz Dyrektor, Eastern Europe Lead – Trading & Risk Solutions w Luxoft Poland.
Ankietowani biorący udział w branżowych badaniach potwierdzają, że elastyczność i otwartość na nowe projekty z różnych sektorów nie stanowią dla nich problemu. Dlatego zagraniczni zleceniodawcy z powodzeniem znajdują w Polsce pracowników IT o wąskiej specjalizacji, na przykład w bankowości czy motoryzacji, którzy rozumieją swoją pracę oraz wiedzą dla kogo i w jakim celu realizują projekt. Obok solidnej wiedzy i kompetencji ważną rolę odgrywa wytrwałość i dążenie do celu oraz umiejętność szukania i wdrażania skutecznych rozwiązań. Za te cechy najbardziej doceniani są polscy programiści.
Różnorodność w branży IT
Interesujące wyniki prezentuje badanie NoFluffJobs „Kobieta w IT”, z którego wynika, że szansą dla branży jest zwiększenie poziomu zatrudnienia kobiet. Blisko 60% wszystkich ankietowanych odpowiedziało, że praca w IT z perspektywy kobiet to szersze możliwości rozwoju i bardzo atrakcyjne zarobki. Rynek pracy IT i poziom doświadczenia kobiet mają ze sobą coraz więcej wspólnego, co dostrzegają twórcy raportu. Obecnie branża potrzebuje programistów na poziomie mid i właśnie takich programistek jest na rynku najwięcej. Stanowią 34% wszystkich ankietowanych.
Zróżnicowane zespoły spełniają oczekiwania zagranicznych zleceniodawców, co potwierdza również najnowsze badanie Bulldogjobs. Z punktu widzenia biznesu różnorodność w firmie wpływa na zdolność dostosowania się do zmieniającego się rynku oraz na wyniki finansowe spółek. Był to także jeden z powodów, dla których klienci z Indii przenosili do Polski swoje projekty w czasie pandemii. Poza czynnikiem ludzkim ważną rolę odegrały kwestie techniczne związane z dostępem do internetu i elektryczności, które w Indiach przysporzyły sporo problemów. Polska okazała się zatem krajem bezpiecznym i stabilnym. Na przykładzie Indii doskonale widać, że polski rynek IT pod względem jakości i zaplecza oferowanych usług lokuje się dziś w zupełnie innej lidze.
Obecnie w Polsce szkoli się coraz więcej przyszłych specjalistów i to jest dobra prognoza dla całej branży. W raporcie Bullgojobs wśród przebadanych respondentów, aż 85% wybrało studia na kierunkach informatycznych. To dowód na to, że młodzi ludzie znają oczekiwania pracodawców. Polscy programiści udowodnili na arenie międzynarodowej, że są ambitni i zdolni. W 2021 roku zdobyli złoto i srebro na najbardziej prestiżowym konkursie informatycznym dla uczniów na całym świecie, czyli na Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej (IOI). To ważny komunikat dla zagranicznych firm, które już odczuwają deficyt wykwalifikowanych, polskich programistów. Pomimo że obecnie zagraniczni zleceniodawcy mocno zabiegają o doświadczonych pracowników, to dysponując licznymi raportami i wynikami badań są w stanie obliczyć rachunek zysków i strat lokując w naszym kraju swoje firmy. Wiele wskazuje na to, że Polska ma realną szansę stać się europejską stolicą IT.