Polska branża cyfrowa opiniuje projekt rodzimej ustawy o AI

Związek Cyfrowa Polska skierował swoje uwagi dot. propozycji przepisów zawartych w projekcie ustawy o systemach AI w ramach zakończonych w ostatni piątek konsultacji społecznych prowadzonych przez Ministerstwo Cyfryzacji.

To ustawa, którą Ministerstwo Cyfryzacji może przetrzeć szlak dla innych krajów europejskich – tak eksperci Związku Cyfrowa Polska skomentowali założenia projektu ustawy dot. sztucznej inteligencji. W piśmie zwrócono jednak uwagę, że nadmiarowe regulacje mogą przynieść odwrotny efekt.

W korespondencji przesłanej do wicepremiera Krzysztofa Gawkowskiego eksperci organizacji podkreślają przede wszystkim potrzebę zachowania umiarkowania w tworzeniu nowych przepisów, by uniknąć przeregulowania w wykorzystywaniu sztucznej inteligencji. Zwracał też na to uwagę ostatni raport Mario Draghiego, byłego szefa Europejskiego Banku Centralnego. Stwarza to problemy przede wszystkim dla mniejszych podmiotów – aż 55% małych i średnich przedsiębiorstw wskazuje, że ich największym problem dla nich są kwestie administracyjne.

Z drugiej strony Związek Cyfrowa Polska podkreśla, że istotną rolę będzie odgrywał zapowiadany przez wicepremiera Krzysztofa Gawkowskiego Fundusz AI. Zgodnie z obietnicami z połowy listopada, rząd planuje przeznaczyć miliard złotych na rozwój technologii sztucznej inteligencji w kraju.

„Przygotowując rekomendacje dla Ministerstwa Cyfryzacji, skupiliśmy się przede wszystkim na balansie – mówi Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. – A więc na tym, aby wspierać innowacje, zapewniając jednocześnie odpowiedzialny rozwój i wdrażanie sztucznej inteligencji. Dlatego warto przede wszystkim, aby ustawa zawierała rozwiązania stymulacyjne, zachęcające do inwestowania w sztuczną inteligencję”.

Wspomniane rozwiązania stymulujące to między innymi tak zwane „piaskownice”, czyli konstrukcje prawne, umożliwiające podmiotom gospodarczym działanie w bezpiecznym środowisku testowym w celu eksperymentowania z danym projektem na złagodzonych zasadach.

W piśmie eksperci podnoszą także tematy takie jak problemy niedopracowanej ochrony informacji i wrażliwych danych oraz niejasności dotyczących kompetencji poszczególnych organów państwa oraz ich zbyt szerokich uprawnień kontrolnych. Cyfrowa Polska zwraca uwagę na proponowane restrykcyjne sankcje karne oraz ograniczone możliwości odwołania się od wysokich kar. W rozumieniu ekspertów wiąże się to z ryzykiem finansowym dla przedsiębiorstw wykorzystujących sztuczną inteligencję i może hamować wprowadzanie technologii AI.