Polska chmura obliczeniowa rośnie w siłę! Cloud computing jest coraz częściej wybierany przez polskie firmy i to niezależnie od ich wielkości – wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Cloud computing jest coraz częściej wybierany przez polskie firmy i to niezależnie od ich wielkości – wynika z najnowszych danych Eurostatu. Ubiegły rok był pierwszym od lat, w którym wzrosło wykorzystanie chmury wśród przedsiębiorstw średniej wielkości.

 

Według danych Eurostatu z chmury obliczeniowej korzystało pod koniec ubiegłego roku w Polsce 17% średnich firm. Choć to wciąż niemal dwukrotnie mniej, niż wynosi unijna średnia, to warto zaznaczyć, że ubiegły rok był pierwszym od 2015 r., w którym wzrosła liczba przedsiębiorstw średniej wielkości wdrażających rozwiązania cloudowe.

 

„Deficyt specjalistów IT, wygoda w zarządzaniu infrastrukturą przy możliwości optymalizacji kosztów powodują, że chmura coraz częściej staje się naturalnym wyborem nie tylko dla najlepiej wyedukowanych technologicznie branż, takich jak fintech, e-commerce czy większość start-upów – zwraca uwagę Jakub Bryła z Atmana. – Ten trend napędzają dwa zjawiska. Po pierwsze, przedsiębiorcy dojrzewają do decyzji o wdrożeniu outsourcingu w dotychczas mniej popularnych obszarach, szukając po prostu lepszej jakości, niższego kosztu lub obu tych wartości jednocześnie. Po drugie, firmy odczuwają rosnącą presję, by coraz szybciej testować i wdrażać nowe rozwiązania, projekty IT. Właśnie platformy chmurowe ułatwiają im to zadanie.” – tłumaczy Jakub Bryła z Atmana, operatora największego centrum danych w Polsce.

 

Jak wynika z analiz firmy doradczej IDC, średnie tempo inwestycji w takie rozwiązania w Polsce sięgnie do 2019 r. 18,6 proc.

 

Źródło przewagi

Według statystyk korzyści z wykorzystania chmury obliczeniowej w Polsce doceniają niezmiennie przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 osób. W ubiegłym roku do korzystania z chmury przyznawało się 37% z nich, o 6% więcej niż rok wcześniej. Wprawdzie w Finlandii z chmury korzysta 89% dużych firm, a w Belgii – 76%, to w sąsiednich Czechach już niewiele więcej od nas, bo 39%. Jednak zdaniem ekspertów coraz więcej polskich przedsiębiorców dostrzega, że adaptacja rozwiązań chmurowych nie jest już tylko kwestią oszczędności czy mody – stają się one ważnym elementem kształtowania przewagi konkurencyjnej.

 

„Nie jest dla nas niczym zaskakującym, że pewne trendy przychodzą do nas zwykle z opóźnieniem. Patrząc na to, co dzieje się dzisiaj w Europie, możemy być więc pewni, że w perspektywie najbliższych lat cloud stanie się powszechnym narzędziem dla biznesu. Rozwiązania chmurowe cały czas dojrzewają, z roku na rok stają się lepsze pod względem funkcjonalnym, technicznym, bezpieczeństwa, łatwości obsługi etc. Dzięki temu firmy, które obecnie decydują się na chmurę, mogą korzystać z usług stabilnych, przetestowanych pod różnych kątem i przyjaznych dla użytkownika.” – dodaje Jakub Bryła z Atmana.

 

Lider polskiego rynku data center na początku tego roku wprowadził na rynek nową ofertę chmury obliczeniowej dla przedsiębiorstw. Zmodernizowana technologicznie platforma cloudowa jest wydajniejsza, prostsza w obsłudze i bezpieczniejsza. Chroni ją system antyDDoS o zautomatyzowanym działaniu, zapewniający skuteczne neutralizowanie prób ataków o wysokim natężeniu. Zastosowana w węzłach obliczeniowych i storage’owych konfiguracja High Availability sprawia, że Atman jest w stanie zagwarantować dostępność infrastruktury na poziomie 99,97% (SLA).

 

Chmura przyszłością rynku data center?

Rozwijające się technologie chmurowe i swego rodzaju presja innowacyjności pozwalają sądzić, że trend migracji do chmury przynajmniej części firmowych zasobów IT nie skończy się szybko. Eksperci przewidują, że do 2020 roku światowy rynek cloud computingu ma przekroczyć wartość 410 mld dolarów, bo wśród przedsiębiorców wzrastać będzie świadomość korzyści wynikających z chmury, ale i innych usług świadczonych na bazie infrastruktury data center. Szczególnie skorzystają na tym operatorzy DC typu „all-in-one”, oferujący klientom kompletny stos rozwiązań IT.

 

„W dzisiejszych dynamicznych czasach przedsiębiorca może jednego dnia potrzebować transmisji danych lub kolokacji, a jutro także chmury, serwerów dedykowanych czy usług w zakresie bezpieczeństwa. Obecnie interoperacyjność, taka jak np. łączenie kolokowanych serwerów z infrastrukturą dzierżawioną, coraz bardziej zyskuje na popularności, dlatego warto, by operatorzy centrów danych stale rozwijali swoją ofertę”. – przekonuje Jakub Bryła z Atmana.