Polska na fali wzrostu innowacyjności – rekordowa liczba zgłoszeń patentowych

Według raportu Patent Index 2024, Polska odnotowała piąty z rzędu rok ze wzrostem liczby zgłoszeń patentowych do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO). Mówiąc dokładniej – rok 2024 przyniosł 692 wniosków, co stanowi wzrost o 3,4% w porównaniu z rokiem poprzednim.
W minionym roku do EPO wpłynęło 199 264 zgłoszeń patentowych z całego świata. Polska kontynuuje pozytywną tendencję wzrostową, odnotowując piąty z rzędu rok zwiększonej aktywności patentowej. Od 2020 roku liczba wniosków systematycznie rośnie.
Wśród polskich zgłoszeń dominowała technologia medyczna z 57 wnioskami, choć odnotowała spadek o 26,9%. Na drugim miejscu znalazła się inżynieria lądowa (wzrost o 15%), a na trzecim chemia organiczna (spadek o 26,7%). Najdynamiczniej rozwijającą się dziedziną były maszyny elektryczne, aparatura i energia, notując wzrost o 40,9%.

Liderami wśród polskich instytucji składających wnioski patentowe były Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Warszawska oraz Ryvu Therapeutics. W pierwszej dziesiątce znalazło się kilka uniwersytetów, co podkreśla innowacyjną siłę polskich instytutów szkolnictwa wyższego.
W skali globalnej Stany Zjednoczone utrzymały pozycję lidera w liczbie zgłoszeń do EPO, wyprzedzając Niemcy, Japonię, Chiny i Koreę Południową. Samsung powrócił na pierwsze miejsce w rankingu firm składających wnioski patentowe.
Raport Patent Index 2024 zwraca przy okazji uwagę na znaczący udział małych i średnich przedsiębiorstw, a także indywidualnych wynalazców w procesie innowacji. W 2024 roku 22% zgłoszeń pochodziło właśnie od tych podmiotów, co podkreśla atrakcyjność systemu patentowego dla mniejszych graczy.

Wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia, bo, porównując np. do Hiszpanii, kraju o podobnym potencjale ludnościowym i zbliżonej zamożności, jesteśmy wciąż jeszcze daleko. Mieszkańcy ojczyzny paelli, Picassa i wyjątkowo widowiskowego stylu w piłce nożnej zgłaszają ponad trzy razy więcej patentów niż Polacy.