Polska znalazła się w gronie sygnatariuszy CARF
CARF (Crypto-Asset Reporting Framework) to nowy międzynarodowy standard automatycznej wymiany informacji między organami podatkowymi opracowany przez OECD (Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju).
Polska przystąpiła do wspólnego oświadczenia, które zobowiązuje sygnatariuszy do przyjęcia CARF. Nasz kraj znalazł się w gronie 58 krajów, które wprowadzą nowe zasady raportowania transakcji z wykorzystaniem kryptoaktywów.
CARF Joint Statement to wspólne oświadczenie stanowiące oddolną inicjatywę państw Światowego Forum do spraw Przejrzystości i Wymiany Informacji Podatkowych (Global Forum on Transparency and Exchange of Information for Tax Purposes). Państwa oświadczają w nim, że rozpoczną międzynarodową wymianę uzyskanych w tym zakresie informacji podatkowych od 2027 r.
„Aby dotrzymać kroku szybkiemu rozwojowi i wzrostowi rynku kryptoaktywów i zapewnić, że ostatnie zyski w zakresie globalnej przejrzystości podatkowej nie zostaną stopniowo zniweczone, z zadowoleniem przyjmujemy nowy międzynarodowy standard automatycznej wymiany informacji między organami podatkowymi opracowany przez OECD – Crypto-Asset Reporting Framework (CARF). Powszechne, spójne i terminowe wdrożenie CARF jeszcze bardziej poprawi naszą zdolność do zapewnienia zgodności podatkowej i ograniczenia unikania płacenia podatków, co zmniejsza dochody publiczne i zwiększa obciążenie dla tych, którzy płacą podatki” – napisano w oryginale oświadczenia.
Oświadczenie zostało złożone 10 listopada 2023 roku, a wraz z Polską zostało przyjęte także przez Argentynę, Azerbejdżan, Bermudy, Kolumbię, Wyspy Owcze, Indonezję, Łotwę, Mauritius, Monako i San Marino.
„Jako jurysdykcje, w których działają aktywne rynki kryptowalut, zamierzamy zatem działać na rzecz szybkiej transpozycji CARF do prawa krajowego i aktywowania umów wymiany na czas, aby wymiany mogły rozpocząć się do 2027 r., z zastrzeżeniem obowiązujących krajowych procedur ustawodawczych. Aby zapewnić spójność i sprawne wdrożenie zarówno dla przedsiębiorstw, jak i rządów, my, którzy jesteśmy sygnatariuszami Wspólnego Standardu Sprawozdawczości, wdrożymy również, zgodnie z powyższym harmonogramem i z zastrzeżeniem krajowych procedur ustawodawczych, w stosownych przypadkach, zmiany w tym standardzie uzgodnione przez OECD na początku tego roku” – czytamy dalej.