Polski rynek rozwiązań cybersecurity wzrośnie w tym roku o ponad 15% – wynika z najnowszego raportu

Jak podają w swoim raporcie Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji oraz IDC rynek rozwiązań bezpieczeństwa (sprzętu, oprogramowania on-premise i wdrażanego w chmurze oraz usług) w Polsce wzrośnie w 2023 r. o 15,2% rok do roku.

Wydany z okazji 30-lecia PIIT raport odnosi się nie tylko do tematyki cyberbezpieczeństwa, ale to właśnie ten obszar wskazuje jako przyszły fundament gospodarki.

„(…) rynek rozwiązań bezpieczeństwa (sprzętu, oprogramowania on-premises i wdrażanego w chmurze oraz usług) w Polsce wzrośnie w 2023 r. o 15,2% r/r. Wzrost ten będzie nieznacznie wyższy niż w Europie Zachodniej (13,1%). Wydatki na cyberbezpieczeństwo napędzają głównie zagrożenia wynikające z sytuacji geopolitycznej, rosnące potrzeby będące efektem transformacji cyfrowej, nowe regulacje i stale zwiększające się ryzyko ataków ransomware” – czytamy w raporcie.

W miarę, jak organizacje migrują do środowisk chmurowych, zmienia się podejście do bezpieczeństwa i technika zwalczania pojawiających się zagrożeń. Wraz z przenoszeniem funkcji biznesowych do chmury i rosnącą liczbą pracowników zdalnych, coraz więcej uwagi poświęca się wykrywaniu zagrożeń i reagowaniu na nie. To jeden z ważniejszych trendów, który determinować będzie budowanie nowoczesnej gospodarki przyszłości, zaznaczono także.

„W ostatnich latach sztuczna inteligencja (AI) pojawiła się jako siła transformacyjna w różnych branżach. Obecna generacja systemów sztucznej inteligencji może zrewolucjonizować różne aspekty działalności biznesowej i podejmowania decyzji, zapoczątkowując nową erę innowacji i konkurencyjności. AI wpływa na działania przedsiębiorstw niemal we wszystkich branżach, oferując liczne możliwości innowacji, budowania przewagi konkurencyjnej i wzrostu biznesowego. Wielu menadżerów upatruje we wprowadzeniu AI szanse dla swoich organizacji, dotyczące m.in.: budowania i wdrażania nowych modeli biznesowych, automatyzację procesów, wyeliminowanie powtarzalnych wykonywanych w tym momencie przez człowieka zadań, ale także np. do rozwoju kapitału ludzkiego w kontekście zwiększania ich kompetencji zawodowych” – czytamy dalej.

Nie bez przyczyny raport wspomina także o nowych formach technologii komunikacyjnych, których obecność stawia nowe pytania w obszarze cyberbezpieczeństwa.

„Technologia 5G oraz IoT tworzą podstawę budowy nowoczesnej infrastruktury dla gospodarki cyfrowej, w której decyzje są podejmowane na podstawie rzeczywistych danych i to coraz częściej w sposób zautomatyzowany. Należy podkreślić, że sprawne wprowadzenie częstotliwości 5G, umożliwi w Polsce budowę sieci teleinformatycznej na całkowicie innych zasadach niż te, które mamy obecnie” – napisano też w materiale.

Rząd wycofuje się ze zmian w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa?