Ponad 130 amerykańskich firm złożyło wniosek o sprzedaż do Huawei, ale Departament Handlu nie zaakceptował żadnej z nich.
Prezydent Donald Trump powiedział w lipcu, że niektórzy amerykańscy dostawcy będą mogli sprzedawać swoje produkty chińskiemu Huawei, mimo iż pozostaje on na słynnej „czarnej liście”, ale jak dotąd żaden sprzedawca nie zdołał z tej furtki skorzystać. Reuters informuje, że firmy, które chcą współpracować z Huawei, przesłały ponad 130 zgłoszeń, ale Departament Handlu USA jeszcze nie zatwierdził żadnej z nich.
Huawei od dłuższego czasu służy jako swoisty barometr relacji Chin z USA. Wraz z ochładzaniem się stosunków między azjatyckim i amerykańskim mocarstwem to ostatnie nakładało na producenta kolejne ograniczenia. Po lekkim ostudzeniu konfliktu na początku lata, temperatura sporu handlowego wzrosła w zeszłym tygodniu, kiedy Trump zapowiedział, kolejne cła na import z Chin, a „Państwo Środka” odpowiedziało podobnym ruchem. Mieszane sygnały płynące ze strony prezydenta Trumpa podczas weekendowego szczytu G7 również nie uspokoiły Wall Street. Dzisiejsza informacja podana przez Agencję Reuters zapewne też tego nie zrobi.
Tzw. furtka w „czarnej liście”, jak się okazuje, pozostaje stale zamknięta. Amerykański Departament Handlu jak dotąd, przez dwa miesiące odkąd ma taką możliwość, nie rozpatrzył pozytywnie żadnej z ponad 130 aplikacji złożonych przez chcące handlować z Huawei firmy pochodzące z USA. Jednym z powodów, dla których nie udzielono jeszcze choćby jednej licencji, jest to, że Departament Handlu nie jest pewien, co powinien zrobić. Były urzędnik Departamentu Handlu William Reinsch powiedział Reutersowi, że „nikt w branży wykonawczej nie wie, czego chce [Trump] i wszyscy boją się podjąć decyzję, nie wiedząc o tym”.
Oprócz dostarczania sprzętu telekomunikacyjnego, Huawei jest ważnym klientem dla wielu amerykańskich firm technologicznych, w tym takich gigantów jak Qualcomm, Intel i Micron. Z 70 miliardów dolarów wydanych przez Huawei na podzespoły w ubiegłym roku, aż 11 miliardów trafiło do dostawców w USA. Administracja republikańskiego prezydenta nadal konsekwentnie twierdzi, że chińska firma stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Dowodów, jak dotąd, nie przedstawiono.
Więcej o tzw. furtce handlowej można przeczytać w tym artykule:
https://itreseller.pl/itrnewdonald-trump-oglosil-gotowosc-do-zniesienia-amerykanskiego-zakazu-sprzedazy-nalozonego-na-huawei-spotkanie-na-szczycie-xi-trump-podczas-g20-w-osace-przynosi-rozejm-handlowy/