Ponad sto firm podpisało unijny pakt na rzecz sztucznej inteligencji
Komisja Europejska ogłosiła listę ponad stu firm, które jako pierwsze podpisały unijny AI Pact.
Wśród sygnatariuszy znajdują się międzynarodowe korporacje oraz europejskie małe i średnie przedsiębiorstwa z różnych sektorów, w tym IT, telekomunikacji, opieki zdrowotnej, bankowości, motoryzacji i aeronautyki. Innymi słowy z branż, gdzie sztuczna inteligencja na co dzień pomaga zarówno biznesom, jak i ich klientom. Wszystko to zanim zaczną być wprowadzane przepisy z oficjalnej ustawy o AI.
Pakt opiera się przede wszystkim na trzech głównych filarach:
- Strategia zarządzania sztuczną inteligencją w celu wspierania wdrażania sztucznej inteligencji w organizacji i pracy na rzecz przyszłej zgodności z ustawą o AI.
- Mapowanie systemów AI wysokiego ryzyka, czyli identyfikacja systemów sztucznej inteligencji, które mogą zostać sklasyfikowane jako te o wysokim ryzyku.
- Promowanie umiejętności i świadomości w zakresie sztucznej inteligencji wśród pracowników, zapewnienie etycznego i odpowiedzialnego rozwoju AI.
Część z firm zobowiązała się nie tylko do pracy nad podstawami, ale także zaoferowała swój wkład w dodatkowe rozwiązania, np. oznaczania materiałów stworzonych przez sztuczną inteligencję, które mogą być źródłem treści wprowadzających w błąd.
Ustawa o sztucznej inteligencji weszła w życie 1 sierpnia 2024 roku. Niektóre z jej przepisów są już obecnie stosowane, natomiast większość z nich zacznie obowiązywać 2 lata później.
Wśród dużych firm, które podpisały pakt o AI możemy znaleźć m.in. Adobe, Booking.com, Cisco, Google, Hewlett Packard Enterprise, IBM, Lenovo, Logitech, Mastercard, Microsoft, Motorola Solutions, Nokia, OpenAI, OVHcloud, Porsche, Qualcomm czy Samsung.
Meta nie spieszy się z dołączeniem do unijnego paktu na rzecz sztucznej inteligencji