Poprawka AMD dotycząca podatności Inception powoduje nawet 54% spadek wydajności

Testy szerokiej gamy obciążeń wykonywanych na systemie Epyc / Linux wykazały spadek wydajności nawet o 54%.

Tydzień temu pojawiła się informacja o luce AMD Inception, a teraz opublikowano pierwsze dogłębne badanie wpływu środków zaradczych na wydajność. Zorientowany na Linuksa serwis Phoronix właśnie przesłał osiem stron wyników testów. Korzystając z systemu opartego na AMD Epyc 7763 (Zen 3) z systemem Linux, witryna przetestowała mnóstwo aplikacji i zestawiła wyniki przed i po wprowadzeniu poprawek. W zależności od obciążenia, różnica może być niewielka – jednak niektóre zadania były nawet o 54% wolniejsze na załatanym systemie.

Dane z testów porównawczych Phoronix

W powyższej tabeli przyjrzeliśmy się najgorszym wynikom, a także niektórym wynikom testów bardziej znanych aplikacji, takich jak 7zip, Blender i Firefox. Te trzy znane aplikacje nie ucierpiały zbytnio z powodu łagodzenia AMD Inception. Spośród tych trzech, aplikacja do kompresji 7zip wydaje się być najbardziej dotknięta.

Znacznie poważniejsze konsekwencje dla wydajności zaobserwowano w aplikacjach pracujących z bazami danych, kompilacją kodu, inżynierią i przetwarzaniem obrazu. Najgorszy wynik, jaki zaobserwowaliśmy w przypadku MariaDB, pokazuje, że operacje bazodanowe miały poważny wpływ na załatany system Epyc.

Na stronie Phoronix można bliżej przyjrzeć się danym i szerszemu wyborowi wyników, aby zobaczyć, że wyniki czasami pokazują więcej niż tylko „wyłączone” lub „włączone” łagodzenie AMD Inception. Istnieją nawet trzy poziomy łatania z różnymi konfiguracjami – niektóre z zabezpieczeniami opartymi wyłącznie na jądrze, inne z najnowszym mikrokodem, a jeszcze inne z najbezpieczniejszym zabezpieczeniem Indirect Branch Prediction Barrier (IBPB). Należy pamiętać, że IBPB często, ale nie zawsze okazywało się najgorzej działającym ze wszystkich środków łagodzących. Domyślnym rozwiązaniem AMD Linux jest „bezpieczny tryb RET”.