Popularne smartfony z zakazem sprzedaży w Niemczech? [Aktualizacja – sprostowanie producenta]

Po orzeczeniu sądu, Lenovo i jej spółka zależna Motorola stoją w obliczu zakazu w Niemczech. Spór prawny toczy się między Lenovo a amerykańską firmą InterDigital o naruszenie patentu dotyczącego modułów WWAN. Moduły te umożliwiają bezprzewodowe połączenie mobilne w smartfonach i innych urządzeniach przenośnych.

W rezultacie wszystkie urządzenia obsługujące łączność GSM, UMTS, LTE i 5G nie będą dozwolone na rynku niemieckim. Obejmuje to niektóre urządzenia mobilne Lenovo i smartfony Motorola, w tym najnowszą linię Edge 50.

Sąd zdecydował, że Lenovo wykorzystuje technologię, na którą InterDigital ma patent, a chińska firma nie spełniła żądań InterDigital dotyczących uczciwych i rozsądnych opłat licencyjnych. W przeciwieństwie do orzeczenia sądu, Lenovo uważa, że warunki InterDigital nie są sprawiedliwe i ma zamiar odwołać się od tej decyzji.

Obecnie tylko zewnętrzni sprzedawcy detaliczni sprzedają urządzenia marki Lenovo i Motorola do wyczerpania zapasów, ale obie firmy nie wymieniają już urządzeń z WWAN w swoich oficjalnych sklepach internetowych. Jak to zwykle bywa, obie firmy prawdopodobnie osiągną ugodę poza sądem, a urządzenia mobilne, których to dotyczy, powrócą na półki sklepowe.

[Aktualizacja 15:45] Lenovo i Motorola odniosły się do zarzutów w oświadczeniu prasowym, w którym czytamy:

Jako międzynarodowy lider technologiczny Lenovo odnosi się z szacunkiem do wysiłków oraz inwestycji, które są motorem innowacji. Jesteśmy zarówno licencjodawcą, jak i licencjobiorcą własności intelektualnej. Jeśli chodzi o postępowanie w sprawie InterDigital (IDC), respektujemy decyzję sądu w Monachium, ale nie zgadzamy się z nią. Bierzemy pod uwagę nasze przekonanie, że IDC naruszyło swoje zobowiązania prawne do licencjonowania własnej technologii na uczciwych, rozsądnych i niedyskryminujących (FRAND) warunkach na rzecz Lenovo lub naszych poddostawców. 

Dostęp do standaryzowanej technologii na warunkach FRAND ma krytyczne znaczenie dla przyszłości globalnego przemysłu technologicznego, dlatego zamierzamy kontynuować walkę o transparentność w zakresie negocjacji licencyjnych przeciwko firmom domagającym się wygórowanych stawek za swoje portfolio patentowe. Innowacje muszą być zarazem dostępne jak i przystępne pod względem finansowym, a nieracjonalne zachowania IDC w zakresie globalnego licencjonowania patentów oraz pobierane przez firmę opłaty są niekorzystne dla niemieckich klientów, zwłaszcza dla konsumentów. Ograniczają dostęp do najnowszych technologii i podnoszą ceny wykorzystujących je produktów. 

Z niecierpliwością czekamy na kolejny etap postępowania sądowego oraz rozpatrzenie naszej apelacji na rynku niemieckim.

IT RESELLER nr 356/2024 „Bycie dystrybutorem pierwszego wyboru to nasza odpowiedzialność i zobowiązanie” – podkreśla w wywiadzie okładkowym Zbigniew Mądry, COO & Wiceprezes Grupy AB