Powyborcze wzrosty na GPW – inwestorzy liczą na odblokowanie środków z KPO
Bardzo dobrze wyglądają notowania spółek Skarbu Państwa, które są główną składową indeksu WIG20. Indeks 20 największych firm notowanych na polskiej giełdzie przekroczył we wtorek poziom 2100 punktów, a od poniedziałku urósł o około 7%. Inwestorzy liczą m.in. na odblokowanie środków z KPO, które mogą przyczynić się do rozwoju polskiej gospodarki.
Wartość obrotów na GPW w poniedziałek sięgnęła 3,29 miliarda złotych, co jest jednym z najwyższych wyników w historii GPW. W ślad za polską giełdą reaguje także złoty, który umocnił się w stosunku do głównych walut. WIG20 od poniedziałku urósł o 7% i przekroczył barierę 2100 punktów. Największe wzrosty notują spółki Skarbu Państwa, które stanowią trzon indeksu WIG20. Tradycyjnie, można by zakrzyknąć – „nie ma hossy bez banków”, dlatego w kontekście sytuacji na polskiej giełdzie nie powinien dziwić duży wzrost tego sektora. Także wyraźne, choć mniejsze wzrosty widoczne są w przypadku spółek z sektora technologicznego: indeks WIG-Informatyka przekroczył we wtorek poziom 4490 punktów. We wtorek drożeją też akcje spółek energetycznych, które nie uczestniczyły w poniedziałkowym, powyborczym „rajdzie” giełdowym.
Na tę chwilę trudno powiedzieć, jak długo potrwa powyborcza euforia na rynkach finansowych, jednak już teraz widać, że inwestorzy pokładają nadzieję w nowym politycznym rozdaniu i ociepleniu stosunków z Unią Europejską. Szczególnie istotne mogą okazać się informacje o tym kiedy zostaną odblokowane pieniądze z KPO, czyli 158,5 miliarda złotych w formie dotacji i pożyczek na odbudowę gospodarki po pandemii COVID-19. Unia Europejska przeznaczyła na ten cel łącznie 723,8 miliarda euro, jednak Polska do tej pory nie skorzystała z tych środków, które w większości miałyby zostać przeznaczone na inwestycje w transformację energetyczną oraz cyfrową. Żeby jednak unijne środki popłynęły szerokim strumieniem, nowy rząd musi wypełnić zobowiązania związane m.in. z praworządnością i sądownictwem, a także wprowadzić pełne oskładkowanie umów zleceń.