Praca hybrydowa – Nowy sposób pracy zmieni funkcjonowanie całych organizacji, nie ma powrotu do świata sprzed pandemii. Czy nam się to podoba, czy nie…
Elastyczność i praca hybrydowa będą kształtować miejsce pracy po pandemii. Musimy odrzucić myśl, że ludzie znów będą pracować razem w określonych godzinach i w jednym miejscu. Dane są nieubłagane: ludzie chcą tego, co najlepsze z obu znanych im światów. Według cyklicznie prowadzonego przez Microsoft badania Work Trend Index, 73 procent pracowników chce, aby nadal istniały elastyczne opcje pracy zdalnej, a 67 procent pragnie więcej czasu spędzać fizycznie w firmie. Ponadto, 80 procent menedżerów spodziewa się, że po pandemii zasady pracy z domu staną się bardziej elastyczne.
Jak zauważa Jared Spataro, Corporate Vice President of Microsoft 365, nowy sposób pracy zmieni funkcjonowanie całych organizacji – „Nie ma powrotu do świata sprzed pandemii. Czy nam się to podoba, czy nie, w ciągu najbliższych 12 miesięcy praca hybrydowa zmieni modele operacyjne większości firm. Pytanie brzmi, czy po prostu pozwolimy, aby to się wydarzyło samo z siebie, czy też weźmiemy aktywny udział w kształtowaniu przyszłości”.
Przejście na pracę hybrydową to przede wszystkich strategiczna szansa biznesowa dla każdej organizacji – taka, która wymaga nowego modelu operacyjnego. Aby uzyskać przewagę konkurencyjną i skorzystać z nadarzającej się teraz szansy, liderzy będą potrzebować strategii, które zaktywizują całe ich organizacje w przejściu od obrony do ataku. Począwszy od HR, przez IT, marketing i sprzedaż, po produkcję – każdy pion będzie musiał zastanowić się, jak wesprzeć pracowników, zjednać sobie klientów, zoptymalizować przepływy i dostosować ofertę.
Biorąc pod uwagę własne doświadczenia z wdrożenia modelu pracy hybrydowej w organizacji, Microsoft przedstawia 10 kluczowych wskazówek dla liderów biznesu, które umożliwią spełnienie nowych oczekiwań pracowników i klientów, przyciągnięcie i zatrzymanie talentów oraz uzyskanie przewagi konkurencyjnej w nowej rzeczywistości:
- Praca hybrydowa jest nieunikniona. Stwórzmy więc kulturę, która ją wesprze. Do tego potrzebujemy planu i zasad, które wprowadzą nas na drogę ekstremalnej elastyczności i pomogą w budowaniu kultury cyfrowej empatii w każdym aspekcie działania organizacji – począwszy od globalnych wytycznych poprzez zasady dot. spotkań na poziomie zespołu, które pomogą wszystkim poczuć się zaangażowanymi członkami zespołu.
- Pozwólmy menedżerom pokierować zmianą. Dajmy im narzędzia do kształtowania ich modelu pracy zespołowej i pozwólmy im podejmować decyzje. Twórzmy nowe normy zespołowe, zachęcając menedżerów do rozmów ze swoimi zespołami w celu opracowania norm specyficznych dla zespołu lub całej organizacji – takich jak piątki „bez spotkań”. Zachęcajmy menedżerów do „modelowania, przybliżania i dbania” o kulturę, która umożliwia wszystkim rozwój w bardziej elastycznym świecie pracy.
- Niech Viva stanie się chmurą doświadczeń pracownika. Miniony rok pokazał, że w cyfrowym doświadczeniu pracy w firmie chodzi przede wszystkim o doświadczenie pracownika. Microsoft Viva umożliwia organizacjom – w tym organizacjom z bardzo rozproszonymi załogami – skupienie się na misji i kulturze oraz stworzenie holistycznego doświadczenia dla wszystkich. Łączy współpracę, naukę i troskę o dobre samopoczucie, tworząc zintegrowane środowisko dla pracowników bezpośrednio w usłudze Teams.
- Pomóżmy ludziom uczyć się i rozwijać. Nauka będzie w pracy hybrydowej coraz ważniejsza i radykalnie odmienna. Sprawne organizacje rozumieją, że sukces oparty jest na wewnętrznym dzieleniu się wiedzą, wymianie informacji.
- Zwalczajmy wyczerpanie cyfrowe odgórnie, czerpiąc ze zdobytych doświadczeń. Dane pozbawiają nas złudzeń: praca na dłuższą metę nie może toczyć się tak, jak w ostatnim roku. Opierając się na wnioskach z danych i badań, wspierajmy pracowników w poszukiwaniu bardziej zrównoważonych sposobów na zapewnienie im jak najlepszych warunków.
- Przekształćmy fizyczne miejsca w inteligentne przestrzenie oparte na chmurze. Nikt z nas nie wie, w jakich przestrzeniach będzie znajdować się firma za kilka lat. Aby zachować elastyczność, organizacje będą musiały zdigitalizować każdą przestrzeń i miejsce, aby podejmować właściwe decyzje i inwestycje w miarę rozwoju potrzeb.
- Wykorzystujmy usługę Teams, aby przekształcić firmę. Od produktywności programistów po planowanie zmian dla pracowników pierwszej linii – Microsoft Teams ma kluczowe znaczenie dla współpracy zarówno synchronicznej, jak i asynchronicznej i komunikacji potrzebnej w elastycznym podejściu do świadczenia pracy.
- Przenieśmy wszystko do chmury – tak szybko, jak to tylko możliwe. Każda organizacja jest na własnej drodze do chmury. Ale im szybciej tam dotrze, tym szybciej przystosuje się do nowej hybrydowej rzeczywistości. Przeniesienie wszystkiego do chmury umożliwia bardziej elastyczne sposoby pracy.
- Zdigitalizujmy procesy biznesowe – od operacji po sprzedaż. Każdy proces biznesowy – od operacji, przez sprzedaż i łańcuch dostaw, po finanse – musi zostać zdigitalizowany. Korzystajmy z usług Power Platform – Power Automate, Power BI i Power Apps do automatyzacji procesów. Przenieśmy wewnętrzne zespoły sprzedaży w 100% do sieci dzięki Microsoft Dynamics 365 Sales, LinkedIn Sales Navigator i Workplace Analytics.
- Zapewnijmy całkowite bezpieczeństwo – od chmury po urządzenia końcowe. Ponieważ sieć korporacyjna nagle straciła sztywne granice, architektura Zero Trust jest ważniejsza niż kiedykolwiek. . Zarządzajmy urządzeniami z dostępem do zasobów firmowych za pomocą usługi Microsoft Intune. Wymagajmy uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA) oraz wykorzystajmy usługę Microsoft Defender for Endpoint i dostęp warunkowy usługi Azure AD.
Mamy nadzieję, że przygotowane wskazówki pomogą każdemu liderowi biznesu z sukcesem wdrożyć model pracy hybrydowej w swojej organizacji. Od dzisiaj, co tydzień będziemy publikować artykuły eksperckie pokazujące, w jaki sposób przeprowadzić tę ważną zmianę, zapewniając najwyższą wydajność operacji, ale także dobre samopoczucie pracowników. Zachęcamy do śledzenia cyklu #Hybriday na blogu #MicrosoftMówi!