Pracownicy Google, Amazona protestują przeciwko wojskowym kontraktom w chmurze

Pracownicy Amazon i Google zaczęli protestować przeciwko zaangażowaniu ich pracodawców w Project Nimbus, wspólny projekt chmury obliczeniowej z rządem Izraela.

Kontrakt o wartości 1,2 miliarda dolarów, o który ubiegały się Oracle i Microsoft, ale który przegrały, spotkał się z ostrym sprzeciwem od momentu ogłoszenia go na początku 2022 roku. Krytycy zarzucali, że izraelskie wojsko może potencjalnie wykorzystać swoją infrastrukturę cloud computing do inwigilacji lub prześladowania Palestyńczyków, na przykład wykorzystując ją do wzmocnienia systemów rozpoznawania twarzy.

Protesty objęły całe Stany Zjednoczone, z demonstracjami w San Francisco, Nowym Jorku, Seattle i Durham w Północnej Karolinie. Rzecznik Google, Atle Erlingsson, utrzymywał, że protestujący „źle przedstawiają umowę”.

„Jak stwierdziliśmy wielokrotnie, kontrakt dotyczy obciążeń roboczych uruchamianych na naszej komercyjnej platformie przez izraelskie ministerstwa rządowe, takie jak finanse, opieka zdrowotna, transport i edukacja”

„Nasza praca nie jest skierowana na wysoce wrażliwe lub niejawne wojskowe obciążenia robocze istotne dla broni lub służb wywiadowczych”.

Jednak inżynier oprogramowania Google Cloud Josh Marxen szczegółowo opisał, jak niektóre z produktów mogą być wykorzystane do agresywnych celów.

„Wiemy, że technologie AI, uczenia maszynowego i zarządzania dużymi danymi są tymi, które będą najbardziej instrumentalne, jeśli miałyby być zintegrowane z systemami nadzoru” – powiedział.

Amazon nie wydał jeszcze komentarza w tej sprawie, ale to nie pierwszy raz, kiedy pracownicy firmy uderzyli w swoich szefów. Ponad 700 pracowników Amazona w magazynie w Tilbury w Essex w Wielkiej Brytanii zastrajkowało w opozycji do „obraźliwej” oferty podwyżki płac w sierpniu 2022 roku. Kontrowersje wydają się towarzyszyć masowym kontraktom w chmurze w ostatnich latach, często z powodów finansowych, a nie moralnych.

Amazon Web Services (AWS) niedawno zabezpieczył kontrakt o wartości 10 miliardów dolarów od amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), pokonując Microsoft. Kontrakt, o kryptonimie „Wild and Stormy”, był przedmiotem wielu gorących sporów pomiędzy organami regulacyjnymi a gigantami technologicznymi, dotyczących tego, kto będzie obsługiwał wysoce lukratywny biznes chmurowy Pentagonu.