Premiera na Gamescom: Dell/Alienware wprowadza nowe komputery, monitory oraz peryferia dla graczy.
Dell i należąca do niego marka Alienware na rozgrywającej się w Kolonii imprezie prezentuje kilka nowości sprzętowych. Producent jak zawsze może pochwalić się bardzo ciekawą stylistyką swoich urządzeń.
„Dell i Alienware od kilkudziesięciu lat należą do pionierów w kategorii sprzętu dla graczy” ― powiedział Ray Wah, wiceprezes działu produktów dla klientów indywidualnych i małych firm w Dell Technologies. „Tworzymy kompleksowy ekosystem obejmujący wiele rozwiązań, jakich nie było dotąd na rynku, w nowej stylistyce oraz zapewniających znakomitą wydajność” – dodaje Wah.
Alienware Aurora – nowy desktop w stylistyce Legend
Po odejściu z Alienware założyciela marki, Franka Azora, marka od początku związana z gamingiem wyraźnie nie traci rozpędu. Producent wyraźnie rozwija pokazaną na początku roku, podczas CES 2019, koncepcję projektową o nazwie Legend. To pierwszy od dość dawna powiew świeżości w designie urządzeń z charakterystyczną głową kosmity na obudowie. Zaprezentowany dziś nowy komputer Alienware Aurora to pierwszy desktop, w którym zastosowano tę formułę. Koncepcja ta zdobyła dotychczas wiele nagród za przełomowe połączenie nowoczesnego wzornictwa i dużej wydajności.
Alienware Aurora to klasyczny komputer w formacie „tower”. Ta popularna (jeśli o dość elitystycznym Alienware można w ogóle mówić w kategoriach popularności) seria ma obudowę typu Legend, która jest jeszcze bardziej kompaktowa, podobnie jak cienkie i lekkie laptopy Alienware utrzymane w stylistyce Legend. Mocy obliczeniowej w nowych maszynach z całą pewnością nie zabraknie. Wewnątrz znajdziemy procesory Intel Core dziewiątej generacji, karty graficzne NVIDIA GeForce RTX, a względem poprzedników producent zdołał usprawnić obieg powietrza celem lepszego chłodzenia. Całość obudowy jest obsługiwana beznarzędziowo.
Dell G5 Desktop ― pierwszy komputer serii G typu desktop
Seria Dell G znana jest doskonale z laptopów. Nowy komputer Dell G5 Desktop rozszerza ją jednak na rynek maszyn stacjonarnych. Nowy model wyposażono w procesory Intel Core i9 z odblokowanym mnożnikiem oraz karty graficzna NVIDIA GeForce (zarówno RTX, jak i GTX) lub nowe modele kart AMD Radeon. Również w tym modelu wymiana podzespołów jest możliwa bez użycia narzędzi.
Dell G5 Desktop ma wydajny system chłodzenia i, podobnie jak laptopy z serii G, może wykorzystywać aplikację Alienware Command Center, także do zarządzania pracą chłodzenia.
Nowe monitory Dell i Alienware
Alienware po raz pierwszy wprowadza w swojej linii monitorów gamingowych technologię OLED i szybką (240 Hz!) matrycę IPS.
● Alienware AW5520QF to pierwszy na świecie monitor gamingowy OLED o przekątnej 55 cali. Podobnie jak wspomniane wyżej nowości oparty jest na nowej koncepcji projektowej Legend. Monitor charakteryzuje się zmienną częstotliwością odświeżania sięgającą 120 Hz, czasem reakcji 0,5 ms i małym opóźnieniem wejściowym (input lag). Jak przystało na matrycę OLED, mamy do czynienia z dobrym odwzorowaniem kolorów. Pokrycie palety barw DCI-P3 wynosi ponad 98%. Monitor obsługuje także technologię synchronizacji AMD FreeSync™ co pozwala uniknąć efektu tzw. tearingu. Alienware AW5520QF ma także wbudowane głośniki, które wykorzystują technologię Waves MaxxAudio, znaną m.in. z laptopów Dell.
● Alienware AW3420DW to z kolei nowy, zakrzywiony model monitora gamingowego. Panel o promieniu krzywizny 1900 mm, proporcjach 21:9 i rozdzielczości WQHD pozwala na większą imersję podczas gry. Wykorzystuje on matrycę IPS i może pochwalić się pokryciem palety barw DCI-P3 na poziomie 98% oraz wykorzystaniem technologii NVIDIA G-Sync. Ponadto monitor ma podświetlenie oparte na technologii AlienFX z czterema strefami, które można dostosować do indywidualnych potrzeb i podstawę z regulacją wysokości, która pozwala zamaskować kable.
● Alienware AW2720HF to 27-calowa konstrukcja oparta o matrycę IPS o częstotliwości odświeżania 240 Hz. Czas reakcji wynosi 1,9 ms. Jest to więc jedna z najszybszych, jeśli nie najszybsza matryca IPS na rynku. Alienware AW2720HF obsługuje też technologię AMD FreeSync. Rozdzielczość matrycy to FHD, a to oznacza, że do swobodnej gry w natywnej rozdzielczości nie trzeba niesamowicie mocnej maszyny. Pokrycie palety barw sRGB ma zdaniem producenta, osiągać 99%. Monitor ma podświetlenie AlienFX oraz regulowaną podstawę.
● Zakrzywiony monitor gamingowy Dell S3220DGF to kolejna monitorowa nowość Dell/Alienware.Promień krzywizny 1800 mm poszerza pole widzenia i daje wrażenie otaczającej perspektywy. Częstotliwość odświeżania wynosi tu 165 Hz. Ekran charakteryzuje się rozdzielczością QHD, obsługą AMD FreeSync 2 HDR, a zdaniem producenta zapewnia pokrycie palety barw DCI-P3 przekraczające 90%.
Alienware wprowadził także szereg nowych urządzeń peryferyjnych tworząc cały „gamingowy ekosystem”
Wspomniany już design nazwany Legend, trafił także do urządzeń peryferyjnych. Klawiatury i myszy producenta stanowią uzupełnienie oferty Alienware.
● Niskoprofilowa mechaniczna klawiatura gamingowa z podświetleniem LED RGB Alienware AW510K korzysta z przełączników Cherry MX Low-Profile Red najnowszej generacji. Została zaprojektowana z myślą o personalizacji przez gracza. Ma programowalne klawisze, wyspecjalizowane przyciski sterowania dźwiękiem oraz podświetlenie RGB realizowane dla każdego klawisza osobno, korzystające z technologii AlienFX z 16,8 mln kolorów do wyboru.
● Mechaniczna klawiatura gamingowa Alienware AW310K to model korzystający z przełączników Cherry MX Red nowej generacji w architekturze floating key (z nasadkami nad ramą klawiatury), z białym podświetleniem. Ma programowalne klawisze, do których można przypisać makra i funkcje.
● Przewodowa/bezprzewodowa mysz Alienware AW610M to model dla graczy charakteryzująca się jednym z najlepszych na rynku czasów pracy akumulatora: może pracować nawet 350 godzin na jednym doładowaniu. Dzięki częstotliwości raportowania 1000 Hz zarówno w trybie przewodowym, jak i bezprzewodowym mysz osiąga dużą precyzję. Urządzenie wykorzystuje sensor Alienware o rozdzielczości 16 000 DPI, 7 programowalnych przycisków oraz podświetlenie RGB oparte na technologii AlienFX z 16,8 mln kolorów.
● Mysz gamingowa Alienware AW510M dzięki 10 programowalnym przyciskom, zoptymalizowanemu układowi przycisku bocznego oraz regulowanej rolce przewijania może być doceniona nie tylko przez graczy. Konstrukcja wygląda na bardzo wszechstronną. Producent twierdzi, że AW510M wykorzystuje najlepszy w swojej klasie niestandardowy czujnik Alienware o rozdzielczości 16 000 DPI. Urządzenie ma podświetlenie RGB oparte na technologii AlienFX z 16,8 mln kolorów, co pozwala graczom spersonalizować wygląd myszy.
● Bezprzewodowa mysz gamingowa Alienware AW310M to pełnowymiarowa mysz gamingowa z sześcioma programowalnymi przyciskami, która może pracować nawet do 300 godzin na jednej baterii AA. Mysz korzysta z sensora Alienware o rozdzielczości 12 000 DPI.