Premiera nośników pamięci SSD Samsung 990 Pro w październiku tego roku

Samsung zaprezentował swoją nową flagową linię nośników SSD (solid-state drive), 990 PRO Series, która ma być przeznaczona do szerokiego zakresu zastosowań, takich jak gry i edycja wideo 4K.

Jest sporo szumu wokół 990, ponieważ były wskazówki, że ten nowy nośnik SSD będzie działał na interfejsie PCIe 5.0. Niestety, na konsumencki dysk SSD PCIe 5.0 firmy Samsung trzeba będzie poczekać dłużej, ponieważ seria 990 PRO nadal działa na starym interfejsie PCIe 4.0, podobnie jak 980. W uproszczeniu PCIe (Peripheral Component Interconnect Express) to magistrala komunikacyjna, która służy do przesyłania danych z dysku SSD do kart graficznych lub kart do przechwytywania wideo. PCIe 4.0 może przesyłać dane ze średnią prędkością 16GT/s (giga transferów na sekundę), natomiast interfejs 5.0 robi to z prędkością 32 GT/s. Nie oznacza to, że PCIe 4.0 jest powolny; po prostu nie jest tak szybki jak 5.0.

Tak czy inaczej, seria 990 PRO wciąż ma imponujące prędkości. Samsung twierdzi, że 990 oferuje „55-procentowy wzrost wydajności losowej w stosunku do [starego] 980 PRO”. Według firmy, 990 ma prędkości odczytu i zapisu, dochodzącą do 7,540 MBs (megabajtów na sekundę) zapis i 6,900 MB/s odczyt. Prędkość odczytu odnosi się do tego, jak szybko 990 może uzyskać dostęp do przechowywanych plików. Szybsze prędkości oznaczają krótszy czas uruchamiania aplikacji. Natomiast prędkość zapisu odnosi się do tego, jak szybko dysk SSD może zapisywać pliki. Jest to szczególnie przydatne dla montażystów, którzy muszą zapisywać lub kopiować duże pliki wideo 4K. Bez tych szybkich prędkości, proces ten mógłby być męcząco powolny.

Samsung twierdzi, że był w stanie zwiększyć wydajność PCIe 4.0 dzięki połączeniu firmowej technologii pamięci V-NAND i nowego, autorskiego kontrolera wewnątrz 990.

Samsung oferuje również model 990 PRO z radiatorem dla tych, którzy chcą mieć dodatkową kontrolę nad temperaturą. Nie wiadomo, w jaki sposób model z radiatorem poprawia rozpraszanie ciepła. Firma stwierdza po prostu, że „oferuje on dodatkową warstwę kontroli termicznej”.