Prestiżowa nagroda IEEE dla AMD za architekturę chipletową – kolejni liderzy wdrażający chipletowe rozwiązania AMD
IEEE, czyli Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników, który zajmuje się m.in. rozwojem i standaryzacją technologii takich jak np. Bluetooth, WiFi, Ethernet i wiele innych, przyznała właśnie firmie AMD nagrodę w uznaniu zasług za opracowanie, rozwój i wdrożenie architektury chipletowej dla wydajnych i adaptacyjnych procesorów. Nagrody IEEE od niemal 100 lat promują naukowców, wynalazców, wykładowców i innych, którzy dokonali niezwykłych osiągnięć odciskając swoje piętno w historii technologii oraz profesji inżynierskiej. Każdego roku IEEE wybiera niewielką liczbę podmiotów uhonorowanych tymi nagrodami. To też drugi raz, gdy AMD otrzymało tę nagrodę – poprzednio, w 2005 roku przyznano ją za rozwój mikroprocesorów x86 i ich rozszerzeń 64-bitowych, które są dziś podstawą działania współczesnych serwerów i komputerów.
Firma AMD była jedną z pierwszych, która wykorzystała architekturę chipletową na dużą skalę, aby znacznie zwiększyć wydajność, efektywność i elastyczność układów scalonych. W 2018 roku wprowadzono pierwsze chipletowe procesory x86, czyli 2 generacji AMD EPYC z rdzeniami „Zen 2”. Od tamtej pory AMD zastosowało tę technologię w wielu rodzinach produktów, jak procesory AMD Ryzen dla PC, procesory AMD EPYC dla serwerów i akceleratory AMD Instinct dla superkomputerów i AI. Chiplety to nowa ścieżka w projektowaniu procesorów, która umożliwiła rozdzielenie składowych tradycyjnego monolitycznego układu na kilka mniejszych. Ta rewolucja pozwoliła AMD znacznie skrócić czas opracowania wydajnych i efektywnych energetycznie oraz kosztowo rozwiązań obliczeniowych. Pozwoliła ona także sprostać coraz trudniejszym wyzwaniom, przed jakimi stanęła branża, stając się m.in. podstawą pierwszych eksaskalarnych superkomputerów, jak Frontier i El Capitan.
„Kilka lat temu nasze znakomite zespoły inżynierów zaczęły stawiać czoła wyzwaniom związanym ze skalowaniem wydajności przy tradycyjnym projektowaniu chipów. — powiedział Mark Papermaster, wiceprezes i dyrektor ds. technologii AMD. — Dziś wszyscy traktują tę modułową architekturę jako coś oczywistego, ale kiedyś to było coś naprawdę radykalnego. Jej sukces jest w równym stopniu dziełem inżynierii, jak i świadectwem możliwości zespołów o różnorodnych umiejętnościach i specjalnościach, które pracowały razem mając wspólną wizję pomimo niepewności i ryzyka.”
Jedną z firm, która w ostatnim czasie zdecydowała się na zmodernizowanie swojej infrastruktury o chipletowe technologie AMD, jest holenderski Optiver, czyli globalny lider wśród podmiotów zajmujących się transakcjami instrumentami finansowymi. 4 generacji procesory AMD EPYC były potrzebne do stworzenia dużej skali klastra obliczeniowego zajmującego się analityką danych, a oferowana przez nie „gęstość” rdzeni pozwoliła firmie zmodernizować centrum danych i skonsolidować wykonywane zadania. Optiver wykorzystał przy tym pakiet uzupełniających rozwiązań AMD, a wśród nich adaptery sieci ethernet AMD Solarflare X2, układy FPGA Virtex UltraScale+ oraz akceleratory Alveo.
„Potrzebujemy infrastruktury komputerowej, która umożliwi nam swobodne poruszanie się w złożonym środowisku rynków kapitałowych w ciągu nanosekund. Dla nas było to możliwe wyłącznie z wydajnymi produktami AMD, które stale pomagają nam z powodzeniem adaptować się do rynków finansowych.” — powiedział Alexander Itkin, dyrektor ds. technologii w Stanach Zjednoczonych w firmie Optiver.
Podobnie OVHcloud, czyli wiodący w Europie dostawca chmury obliczeniowej ogłosił właśnie, że wprowadza następnej generacji usługi typu „Bare Metal” na bazie 4 generacji procesorów AMD EPYC, ponieważ zapewniają one idealne połączenie wydajności i ceny. Poza tym oferują one znaczny wzrost mocy obliczeniowej (25%) w porównaniu do poprzednich generacji, co czyni z nich idealne narzędzia do obsługi sztucznej inteligencji i zadań typowych dla superkomputerów. Z kolei dzięki zagęszczeniu rdzeni OVHcloud ma możliwość oferować szerokie spektrum konfiguracji – od maszyn z pojedynczym procesorem po systemy z dwoma i aż 256 rdzeniami. Centra danych tej firmy są też najlepszymi w swojej klasie w dziedzinie efektywności zużycia energii elektrycznej i wody, co wynika też z zastosowania specjalnego systemu chłodzenia wodą. Klienci z kolei mają dzięki temu możliwość korzystania z bardzo wydajnych i zarazem efektywnych kosztowo konfiguracji chmury obliczeniowej.
Intel i Qualcomm ucierpią na skutek najnowszych sankcji wprowadzonych przez USA